Nauka

Ciekawe zjawiska w świecie

burza

Wydana ponad 100 lat temu książka Konrada Prószyńskiego, której celem jest próba wyjaśnienia zjawisk przyrodniczych przeciętnym ludziom. Powietrze, ciśnienie, wiatr, chmury, deszcz, śnieg, burza, tęcza i stany skupienia

Cegiełki świata, czyli atomy

atomy

Elementarne informacje o budowie mikroświata. Czym są atomy oraz antyatomy i jak są zbudowane? Czym są pierwiastki chemiczne, izotopy pierwiastków. Czy można poruszać się szybciej od światła?

Technologie, które zmieniają świat

rakiety

Trójwymiarowe, płaskie ekrany telewizyjne, orbitalne i międzyplanetarne podróże, szybkie płatności w sklepie, inteligentne domy, nanoroboty. To technologie Naszych czasów.

Budowa Wszechświata

galaktyka

Z czego składa się Nasz Wszechświat i czym według naukowców był Wielki Wybuch. Jak jest zbudowany atom. Czym jest Teoria Strun?

Metamateriały, czyli jak uszyć pelerynę niewidkę

peleryna

Materiały lewoskrętne, będą odmianą metamateriałów, pozwalają uczynić obiekt niewidzialnym, bądź niesłyszalnym. Badania nad nimi prowadzone są od lat i dają nadzieję na stworzenie prawdziwej peleryny niewidki.

Procesor

procesor

Do czego służy procesor. Jakie są rodzaje architektury. Na co nam rdzenie, Hyper Threading i Turbo Boost? Czym jest taktowanie oraz model procesora?

Inteligentna materia

katomy

Inteligenta materia zaprezentowaną przez Clayrtonic w 2006 roku to zbiór miniaturowych cząstek zwanych catomami, które potrafią ustawiać się tak, aby przyjąć dowolny kształt.