Zasoby

Reklama na stronie – lista reklamodawców

zysk

Jeżeli prowadzisz serwis informacyjny czy bloga to jednym ze sposobów zarabiania na treści jest udostępnienie powierzchni reklamowej firmom.

Książki, audiobooki i prasa

czytanie

Niegdyś tworzenie książek było formą sztuki. Za pięknie oprawione, kaligrafowane odręcznie dzieła znanych i mniej znanych autorów trzeba było zapłacić fortunę. Ze względu na swój wiek, wiele dzieł trafiło do domeny publicznej i można z nich korzystać nieodpłatnie. Zasady są zależne od kraju i instytucji / firmy udostępniającej dane materiały.

Klipy wideo i filmy

kręcenie filmu

Materiały wideo przydają się podczas tworzenia tematycznych klipów, wprowadzeń, aplikacji czy stron internetowych. Można z nich zrobić również animowane obrazy, które powoli będą się zmieniały dając delikatne wrażenie ruchu lub jako animowane tło podczas prowadzenia wideokonferencji.

Dźwięki i muzyka

gitara

Utwory oraz dźwięki możesz wykorzystać przy produkcji gier, klipów filmowych oraz przy tworzeniu muzyki. Zdarza się (sporadycznie), że są one również elementem stron internetowych. Jeżeli wykorzystasz je mądrze mogą stanowić ciekawy i unikatowy dodatek.

Obiekty 3D

kostka

Trójwymiarowe obiekty wykorzystasz przy tworzeniu gier, filmów czy animacji. Możesz również stworzyć kompozycję w popularnych programach do obsługi 3D i wykonać zdjęcia na fotorealistycznych modelach. Popularne jest również miksowanie tradycyjnych fotografii z obiektami, aby dodać głębi czy rozszerzyć sam obraz.

Dzieła sztuki

obraz

Uznane i cenione obrazy, plakaty, rzeźby znanych i mniej znanych autorów. Współcześnie wiele muzeów udostępnia swoje zasoby do przeglądanie i pobierania. Stare materiały (powyżej pewnego wieku) stanowią dobro publiczne i nie są zastrzeżone, wiec możesz z nich korzystać na wiele sposobów, zależnie od kraju i przyzwolenia instytucji, która je udostępniła.

Oprogramowanie

płyty CD

W świecie komputerów oprogramowanie stanowi integralną część pracy, zabawy i nauki. Dzięki niemu napiszemy i wyślemy tekst do urzędu, odrobimy lekcje do szkoły czy rozwiniemy swoje hobby. Gdyby nie ono, czytałbyś tego tekstu, a ja nie tworzyłbym tej tej strony.

Grafiki i rysunki

maskotka

Grafiki i rysunki szkicowane są zwykle na papierze / tablecie graficznym. Następnie wzbogaca się je kolorami w popularnych programach graficznych. Korzystając z filtrów możesz również przerobić zwykłe zdjęcie na rysunek.

Zdjęcia

twarz

Zdjęcia są formą sztuki. Odpowiedni sprzęt, oświetlenie, ustawień i odrobina wyobraźni pozwalają artyście uchwycić nawet proste rzeczy w niezwykły sposób. Korzystając z filtrów możesz nadać im głębi, bądź zamienić na rysunek lub stworzyć z nich animację.

Grafiki wektorowe

grafiki

Obraz w grafikach wektorowych zapisany jest w postaci figur geometrycznych. Dzięki temu można go dowolnie skalować (powiększać i zmniejszać) i drukować bez straty jakości. Tego rodzaju grafikę tworzą najczęściej ikony, logo, znaki, schematy, mapy, czcionki czy proste obrazki. Przydadzą Ci się przy tworzeniu strony internetowej czy nadruków. Przy użyciu programów 3D możesz w prosty sposób stworzyć z nich obiekt.