Co to jest SaaS?

SaaS, czyli Software as a Service (oprogramowanie jako usługa) to model dostarczania oprogramowania w którym aplikacje są hostowane przez dostawcę usług i udostępniane użytkownikom przez internet. Zamiast kupować i instalować oprogramowanie na własnych komputerach lub serwerach, użytkownicy subskrybują usługę i uzyskują do niej dostęp zdalnie, zazwyczaj za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Główne zalety SaaS to:

 • Zmniejszenie kosztów początkowych
  Użytkownicy płacą za oprogramowanie płacąc subskrypcję co eliminuje potrzebę dużych inwestycji w licencje i infrastrukturę.
 • Łatwość aktualizacji i konserwacji
  Dostawca usługi odpowiada za aktualizacje i utrzymanie oprogramowania, co oznacza, że użytkownicy zawsze mają dostęp do najnowszych wersji i funkcji.
 • Dostępność i skalowalność
  Oprogramowanie SaaS jest dostępne z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do internetu, i łatwo skalowalne w zależności od potrzeb użytkownika.
 • Bezpieczeństwo
  Dostawcy SaaS zazwyczaj oferują wysoki poziom bezpieczeństwa danych, w tym regularne kopie zapasowe i szyfrowanie.

Przykłady popularnych rozwiązań SaaS to Microsoft 365, Salesforce, Google Workspace, Dropbox i Slack. Ten model jest stosowany w wielu obszarach biznesowych, w tym w zarządzaniu relacjami z klientami (CRM), planowaniu zasobów przedsiębiorstwa (ERP), zarządzaniu projektami, komunikacji i współpracy oraz w wielu innych.