Dzieła sztuki

Instytucja Smithsonian

Największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków badawczo-rozwojowych udostępnia swoje archiwa z dzełami sztuki oraz obiektami 3D. Miliony obiektów, obrazów i zdjęć eksponatów można pobrać w wysokich rozdzielczościach. Wiele z nich jest opatrzonych darmową licencją CC0, która umożliwia korzystanie z zasobów we własnych projektach. Poza standardową wyszukiwarką, istnieje możliwość dostępu programowego przez API.

Link do zbioru: https://www.si.edu/openaccess

Muzeum w Cleveland

W zbiorach muzeum w Cleveland znajdują się obrazy oraz dzieła sztuki. Dostępnych jest kilkadziesiąt obiektów w formie graficznej oraz spora kolekcja modeli 3D. Sporą część można wykorzystywać prywatnie bez ograniczeń.

Link do zbioru: https://www.clevelandart.org/art/collection/search

Muzeum Muncha w Oslo

Muzeum udostępnia obrazy oraz szkicowniki Edwarda Muncha. Archiwum obejmuje tysiące obrazów w większości na licencji Creative Commons 4.0 (CC BY 4.0).

Link do zbioru: https://www.munchmuseet.no/en/the-collection/

Nowojorskie Metropolitalne Muzeum Sztuki

Największe amerykańskie muzeum USA, znajdujące się w Nowym Jorku na wschodnim skraju Central Parku, udostępniło swoje zasoby online. Wśród prac znajdują się obrazy oraz działa sztuki w większości dostępne w domenie publicznej.

Link do zasobu: https://www.metmuseum.org/art/collection/search

Paryskie muzea

Muzea w Paryżu udostępniły przechowywane przez siebie zbiory online. Ponad 300 000 prac i wirtualne wystawy są dostępne za darmo do przeglądania. Blisko połowę z nich można pobrać i użytkować w wysokich rozdzielczościach, gdyż są dostępne w domenie publicznej.

Link do zbioru: https://www.parismuseescollections.paris.fr

This artwork doesn’t exist

Serwis zawiera abstrakcyjne obrazy, które możesz wykorzystywać w dowolny sposób (choć jest to nadal temat sporny). Zostały one wygenerowane przez algorytm sztucznej inteligencji, przy udziale technologii wymyślonej w 2014 roku, zwanej „generatywnymi sieciami współzawodniczącymi” (GAN). Każde odświeżenie strony pokazuje nowy obraz.

Link do zasobu: https://thisartworkdoesnotexist.com/