Obiekty 3D

Adobe Stock

Serwis z bazą zdjęć, filmów, dźwięków i grafik 3D promowany i rozwijany przez Adobe. Jego odnowiona wersja została uruchomiona w 2015 roku po 7-letniej przerwie. Usługa jest połączona i promowana przez pozostałe oprogramowanie Adobe. Poza tradycyjnym plikami witryna oferuje również szablony do niego (m.in. do InDesign, Photoshop, Ilustrator, Premiere). Program partnerski obsługuje tradedoubler.

Link do zasobu: https://stock.adobe.com

Europeana

Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt z europejskimi zbiorami. Siedzibą fundacji jest Holandia. Zawiera kilkadziesiąt milionów obiektów, z czego ponad 17 tysięcy to obiekty 3D z różnych muzeów. Współpracuje z kilkudziesięcioma placówkami w Europie.

Link do zasobu: https://pro.europeana.eu/

Instytucja Smithsonian

Największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków badawczo-rozwojowych udostępnia swoje archiwa z dzełami sztuki oraz obiektami 3D. Miliony obiektów, obrazów i zdjęć eksponatów można pobrać w wysokich rozdzielczościach. Wiele z nich jest opatrzonych darmową licencją CC0, która umożliwia korzystanie z zasobów we własnych projektach. Poza standardową wyszukiwarką, istnieje możliwość dostępu programowego przez API.

Link do zbioru: https://www.si.edu/openaccess

Muzeum w Cleveland

W zbiorach muzeum w Cleveland znajdują się obrazy oraz dzieła sztuki. Dostępnych jest kilkadziesiąt obiektów w formie graficznej oraz spora kolekcja modeli 3D. Sporą część można wykorzystywać prywatnie bez ograniczeń.

Link do zbioru: https://www.clevelandart.org/art/collection/search

Turbosquid

Popularna i znana witryna oferująca setki tysiący darmowych i płatnych modeli 3D wysokiej jakości. Modele często są skalowalne i można ich używać ich zarówno przy produkcji animacji / filmów, jak i w grach, choć oczywiście zależy to od samego modelu. Głównym elementem serwisu jest możliwość sprzedaży własnych obiektów – prowizja od sprzedaży jest liczona różnie – zależnie od stopnia umiejętności twórcy / studia. Ponadto platforma pozwala zarabiać na udostępnianiu linków w programie afiliacyjnym.

Link do zbioru: https://www.turbosquid.com/