Grafiki i rysunki

Aktualizowana lista źródeł z których pobieram grafiki i rysunki do stron i projektów.
Sprawdź również: Kurs tworzenia grafiki 3D w Blenderze

3D Textures

Serwis z setkami darmowych tekstur 3D do wykorzystania w programach graficznych. Każda grafika zawiera zwykłe kilka plików – zdjęcie materiału, mapę UV, mapę normalnych (normal map), mapę przemieszczeń (displacement map), mapę chropowatości (roughness map) czy ambient occlusion.

Link do zasobu: https://3dtextures.me/

Adobe Stock

Serwis z bazą zdjęć, filmów, dźwięków i grafik 3D promowany i rozwijany przez Adobe. Jego odnowiona wersja została uruchomiona w 2015 roku po 7-letniej przerwie. Usługa jest połączona i promowana przez pozostałe oprogramowanie Adobe. Poza tradycyjnym plikami witryna oferuje również szablony do niego (m.in. do InDesign, Photoshop, Ilustrator, Premiere). Program partnerski obsługuje tradedoubler.

Link do zasobu: https://stock.adobe.com

Creative Commons

Oficjalna wyszukiwarka obrazów na licencji Creative Commons umożliwia wyszukiwanie jednocześnie w kilkudziesięciu serwisach na raz. Możemy zaznaczyć czy interesuje Cię wykorzystanie komercyjne, albo modyfikacja pliku. Po wyszukaniu zaś możesz filtrować po typie obrazu (ilustracja czy zdjęcie), rodzaju licencji, wielkości zdjęcia czy przeszukiwanych stronach internetowych. Dostępne są wtyczki dla przeglądarek oraz API.

Link do zasobów: https://search.creativecommons.org/

Dreamstime

Zdjęcia royalty-free.

Link do zasobu: https://www.dreamstime.com/

iStock

Założona w 2000 roku witryna zawierająca zdjęcia, ilustracje, grafikę wektorową i filmy.

Link do zasobu: https://www.istockphoto.com/

Pixabay

Serwis udostępnia tysiące grafik, filmów i dźwięków do wykorzystania za darmo – zasady użytkowania są ujęte na stronie. Wśród zbiorów znajdziemy zdjęcia, ilustracje, wektory, filmy wideo i muzykę. Muzykę można przeszukiwać po gatunku, tonacji i tempie.

Link do zbioru: https://pixabay.com/

PNG Repo

Zbiór ponad 300 000 grafik rastrowych PNG 512 x 512 pikseli (ikony) do pobrania za darmo. Pogrupowane w tysiące kolekcji, zawierające i obejmujące każdą tematykę – od ekologii, przez elementy menu na stronę po gry. Podzielone są wg klucza – kolorowe, czarno-białe (mono), kontury, wypełnione. Serwis zawiera wyszukiwarkę, która ułatwia przeglądanie zasobów oraz możliwość podpięcia się programowo – przez API (standardowo odpłatnie, ale istnieje furtka, by otrzymać dostęp za darmo – musisz przekonać twórców do swojego open-source projektu). Jest to bliźniczy serwis do SVG Repo (pliki różnią się tylko formatem).

Link do zbioru: https://www.pngrepo.com/

Shutterstock

Jeden z największych banków zdjęć, muzyki, filmów i obiektów 3D na świecie. Jego zasoby liczą setki milionów plików. Zawiera specjalną sekcję dedykowaną dla dziennikarzy w której możemy nabyć zdjęcia z wydarzeń ze świata. Osobną kategorię w tym obszarze zajmuje rodzina królewska. Poza standardową biblioteką znajdziesz tu również szablony do popularnych serwisów społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube) oraz szablony wizytówek, bonów, kuponów i ulotek.

Link do zasobu: https://www.shutterstock.com