Zdjęcia
Adobe Stock
Serwis z bazą zdjęć, filmów, dźwięków i grafik 3D promowany i rozwijany przez Adobe. Jego odnowiona wersja została uruchomiona w 2015 roku po 7-letniej przerwie. Usługa jest połączona i promowana przez pozostałe oprogramowanie Adobe. Poza tradycyjnym plikami witryna oferuje również szablony do niego (m.in. do InDesign, Photoshop, Ilustrator, Premiere). Program partnerski obsługuje tradedoubler.
Link do zasobu: https://stock.adobe.com
Alamy
Brytyjska witryna oferująca wysokiej jakości zdjęcia, filmy i wektory. Agencja działa od 1999 roku. Zbiór obejmuje kilkaset milionów plików. Poza tradycyjną fotografią znajdziesz tam również wektory i zdjęcia 360 stopni. Serwis oferuje program partnerski obsługiwany przez impact.
Link do zasobu: https://www.alamy.com/
Creative Commons
Oficjalna wyszukiwarka obrazów na licencji Creative Commons umożliwia wyszukiwanie jednocześnie w kilkudziesięciu serwisach na raz. Możemy zaznaczyć czy interesuje Cię wykorzystanie komercyjne, albo modyfikacja pliku. Po wyszukaniu zaś możesz filtrować po typie obrazu (ilustracja czy zdjęcie), rodzaju licencji, wielkości zdjęcia czy przeszukiwanych stronach internetowych. Dostępne są wtyczki dla przeglądarek oraz API.
Link do zasobów: https://search.creativecommons.org/
Dreamstime
Zdjęcia royalty-free.
Link do zasobu: https://www.dreamstime.com/
iStock
Założona w 2000 roku witryna zawierająca zdjęcia, ilustracje, grafikę wektorową i filmy.
Link do zasobu: https://www.istockphoto.com/
Parki narodowe w USA
Parki narodowe USA udostępniają swoje archiwa do przeglądania i pobierania. Sporo z nich jest w domenie publicznej. Dostępne są zdjęcia, muzyka, filmy i dźwięki. Możemy przeglądać po parku, typie pliku, albo za pomocą wyszukiwarki.
Link do zasobów: https://www.nps.gov/aboutus/news/photosmultimedia.htm
Pixabay
Serwis udostępnia tysiące grafik, filmów i dźwięków do wykorzystania za darmo – zasady użytkowania są ujęte na stronie. Wśród zbiorów znajdziemy zdjęcia, ilustracje, wektory, filmy wideo i muzykę. Muzykę można przeszukiwać po gatunku, tonacji i tempie.
Link do zbioru: https://pixabay.com/
Pexels
Całkowicie darmowy serwis z tysiącami zdjęć i filmów bardzo dobrej jakości. Możesz ich używać praktycznie dowolnie (ilość zakazów jest niewielka nawet jak na darmowe licencje). Strona, aby zachęcić użytkowników do współpracy oferuje drobne tematyczne konkursy (challenge). Serwis zawiera wyszukiwarkę, która ułatwia przeglądanie zasobów. Programistom oferuje dostęp do API, a dla zwykłych użytkowników, grafików i właścicieli stron internetowych – wtyczki do przeglądarek programów i WordPress-a.
Link do zbioru: https://www.pexels.com/
Shutterstock
Jeden z największych banków zdjęć, muzyki, filmów i obiektów 3D na świecie. Jego zasoby liczą setki milionów plików. Zawiera specjalną sekcję dedykowaną dla dziennikarzy w której możemy nabyć zdjęcia z wydarzeń ze świata. Osobną kategorię w tym obszarze zajmuje rodzina królewska. Poza standardową biblioteką znajdziesz tu również szablony do popularnych serwisów społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter, YouTube) oraz szablony wizytówek, bonów, kuponów i ulotek.
Link do zasobu: https://www.shutterstock.com
This cat doesn’t exist
Serwis zawiera zdjęcia kotów, które możesz wykorzystywać w dowolny sposób (choć jest to nadal temat sporny). Zostały one wygenerowane przez algorytm sztucznej inteligencji, przy udziale technologii wymyślonej w 2014 roku, zwanej „generatywnymi sieciami współzawodniczącymi” (GAN). Każde odświeżenie serwisu pokazuje nowe zdjęcie.
Link do zbioru: https://thiscatdoesnotexist.com/
This horse doesn’t exist
Serwis zawiera zdjęcia koni i ludzi, które możesz wykorzystywać w dowolny sposób (choć jest to nadal temat sporny). Zostały one wygenerowane przez algorytm sztucznej inteligencji, przy udziale technologii wymyślonej w 2014 roku, zwanej „generatywnymi sieciami współzawodniczącymi” (GAN). Każde odświeżenie strony pokazuje nowe zdjęcie. Niemniej na dzień pisania tego artykułu sporo wygenerowanych zdjęć jest błędnych – czasami konie są zniekształcone, a ludzie jadący na nich nie mają twarzy.
Link do zasobu: https://thishorsedoesnotexist.com/
This person doesn’t exist
Serwis zawiera zdjęcia ludzkich twarze, które możesz wykorzystywać w dowolny sposób (choć jest to nadal temat sporny). Zostały one wygenerowane przez algorytm sztucznej inteligencji, przy udziale technologii wymyślonej w 2014 roku, zwanej „generatywnymi sieciami współzawodniczącymi” (GAN). Każde odświeżenie serwisu pokazuje nowe zdjęcie.
Link do strony https://thispersondoesnotexist.com/