Aktywa, pasywa i dochód

Aktywa i pasywa

Pasywa to w skrócie wszystko co po zakupie nie przynosi dochodu (traci na wartości). Pasywem będzie większość produktów przeznaczonych dla konsumentów pralka, laptop, telefon, samochód. Oczywiście ich posiadanie często jest koniecznością, ale jeżeli planujesz pomnażać swój majątek powinieneś minimalizować ich zakup, albo robić to w sposób jak najmniej destruktywny dla Twojego portfela.

Aktywa zaś to przeciwieństwo pasywów i określa produkty, które po zakupie zyskują na wartości, albo przynajmniej mają spore szanse na to. Aktywem mogą być fundusze, akcje, grunty, obrazy, surowce, mieszkania (choć z tym nie każdy się zgadza). Im więcej posiadasz aktywów tym szybciej rośnie Twój kapitał. Oczywiście pod warunkiem, że robisz to „z głową”.

aktywa - obraz
Wiele osób zakupuje obrazy, którymi zdobią ściany i których wartość z czasem często znacznie wzrasta (zależnie od autora).

Dochód pasywny i aktywny

Dochód pasywny w przeciwieństwie do pasywów to dochód, który „sam się robi”. W praktyce, wykonanie pewnej pracy na początku, przynosi nam pasywne dochody przez pewien okres czasu. Przykładem takiego dochodu jest popularna strona internetowa, która wyświetla reklamy. Użytkownicy w nie klikają i generują zyski autorowi portalu. W teorii nie musi on wykonywać żadnych działań, aby zarabiać. Raz wykonał pracę – stworzył i wypozycjonował stronę (Kurs tworzenia stron internetowych na WordPress), a później czerpie z tego korzyści dosypując ewentualnie „węgiel do piec” – dodając lub poprawiając artykuły (zarabianie na stronie internetowej). Dochodem pasywnym będzie również posiadanie odpowiednich aktywów.

Dochód aktywny to przeciwieństwo pasywnego. Każdy dochód w którym za wykonaną pracę otrzymujemy jednorazową zapłatę. Dochód tego typu uzyskujemy pracując na etacie, działając na zlecenie lub prowadząc własną firmę (chyba, że jesteśmy tylko właścicielami, a zarządzanie firmą przekazujemy komuś innemu).