Zarabianie na stronie internetowej
Zakładając stronę internetową (Kurs tworzenia stron internetowych na WordPress) przyświeca nam zwykle jakiś cel – zawodowy (strona firmowa, organizacji), bądź osobisty (blog). Hobbistyczna działalność jednak nie musi oznaczać, że nie możemy dodatkowo zarabiać na stronie, co zresztą dodatkowo motywuje do rozwijania się.
Reklama na stronie
Jeżeli posiadamy bloga lub serwis informacyjny, możemy umieścić na nim reklamy i tym samym rozpocząć zarabianie na stronie. Otrzymujemy wynagrodzenie zależnie od rodzaju reklamy – od liczby wyświetleń, ilości kliknięć lub wykonanej akcji (np. zakup, rejestracja, tzw. dochód pasywny). Reklamy możemy dobierać w zależności od artykułu (aby najlepiej dopasować jej treść do użytkownika), wyświetlać w stałych elementach strony, bądź rotacyjnie (zmieniające się reklamy w trakcie, albo losowo). Losowe wyświetlanie reklam z danej puli pozwala przetestować, które reklamy przynoszą najwyższe zyski.
Sprawdź również aktualizowaną listę reklamodawców.
Google AdSense
Google jest jedną z największych firm na świecie, znaną z wyszukiwarki z której korzysta większość z Nas. Aby korzystać z jego usług musimy najpierw założyć darmowe konto na Google.
Usługa Google AdSense umożliwia umieszczanie reklam dostarczonych przez serwis i tym samym zarabianie na stronie internetowej. Reklamy mogą być w formie tekstowej lub graficznej. Otrzymujemy wynagrodzenie za każdym razem, kiedy użytkownik kliknie w reklamę. Zabronione są oczywiście działania w których mobilizujemy do kliknięcia lub umieszczamy reklamy w takim miejscu, aby zmusić, bądź zmylić użytkownika.
Korzystanie z usługi Google AdSense wymaga zarejestrowania się i wklejenia odpowiedniego kodu do strony. Po tych operacjach musimy odczekać na weryfikację czy Nasza witryna spełnia kryteria Google. Po zatwierdzeniu, które może trwać kilka dni, zaczną wyświetlać się reklamy w naszym serwisie. W tym czasie powinniśmy umieścić kod w wybranym miejscu na stronie.
Wybór typu reklamy
Google udostępnia kilka typów reklam do zarabiania na stronie:
- Display, czyli kwadratowe, poziome lub pionowe banery
- In-Feed, czyli automatycznie dobieranie typu reklamy według wewnętrznego algorytmu Google
- In-Article, które możemy samodzielnie dopasować do naszych preferencji
- Multiplex – blok wielu mniejszych reklam graficznych
- Wyszukiwarka – wyszukiwarka Google, którą dodatkowo możemy tak ustawić, aby wyświetlała wyniki tylko z naszej lub przyjaznych stron
Wybieramy typ reklamy, wprowadzamy dowolną nazwę (lewy górny róg ekranu) i klikamy Utwórz (prawy dolny róg ekranu). W ten sposób utworzymy jednostkę reklamową i otrzymamy kod, który możemy wkleić na Naszej stronie internetowej, w wybranym przez Nas miejscu.
MyLead
MyLead jest dużą siecią afiliacyjną współpracującą z wieloma znanymi markami. Ilość kategorii produktów, które możemy reklamować jest chyba tylko ograniczona wyobraźnią. Banery i inne materiały są przygotowane rzetelnie i najczęściej wystarczy tylko skopiować skopiować kod i wkleić go w odpowiednie miejsce.
Współpraca z taką siecią jest o tyle dobra, że sami dobieramy produkty, które pasują tematycznie do oferty naszej strony. W zamian otrzymujemy często solidne prowizje od każdej sprzedaży czy też przekliku.
Tworzenie kampanii
Po zarejestrowaniu się w programie partnerskim MyLead, wchodzimy w zakładkę Kampanie i szukamy tego co nas interesuje. Po wybraniu produktu, wybieramy Promuj. Zostaniemy przeniesieni do strony w której mamy dostęp do kreacji.
Początkowo jedyny dostępny przycisk to Adres URL. Klikamy go i wypełniamy formularz w którym podajemy adres naszego serwisu (niewymagane) i opisujemy w jaki sposób będziemy promować produkty reklamodawcy. Oczekujemy na zatwierdzenie, które zwykle nie trwa dłużej, niż jeden dzień. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić wiele zgłoszeń do różnych firm.
Po akceptacji, nasza kampania pojawi się w menu Kampanie -> Twoje konfiguracje. Klikamy Stwórz konfigurację, podajemy nazwę (np. baner na stronie eskim.pl) i wybieramy z listy link przez który będzie odbywała się komunikacja między klientem, a stroną (w większości przypadków nie ma znaczenia który wybierzemy). Po tej operacji dostaniemy się z powrotem do kreacji (takiej jak na zdjęciu), gdzie możemy już kliknąć nie tylko w Adres URL, ale również w pozostałe linki. Po wybraniu Baner, mamy możliwość wygenerowania kodu do odpowiedniego banera. Kod wklejamy na stronę.
Jeżeli chciałbyś poznać więcej firm oferujących sprzedaż reklam to zapraszam do dedykowane zasobu z aktualizowaną listą reklamodawców.
Plik ads.txt
Plik ads.txt służy reklamodawcom do sprawdzenia kto jest dostawcą reklam na naszej stronie. W nim umieszczamy listę wszystkich firm reklamowych z którymi współpracujemy. Dodanie go do strony nie jest wprawdzie zawsze wymagane, ale mocno zalecane (brak pliku przekłada się na niższe zarobki od Google). Plik jest pobierany i weryfikowany przez narzędzia.
Umieszczamy go na serwerze tam gdzie mamy stronę główną (domenę). W poszczególnych liniach podajemy reklamodawców. Spójrzmy na przykład:
google.com, pub-9148698361408007, DIRECT, f08c47fec0942fa0 # banner, video, native
ceneo.pl, 24996, DIRECT
funhub.pl, 1529230, DIRECT
W powyższym pliku mamy 3-ch reklamodawców – Google, Ceneo i FunHub. Każdy z nich musi zawierać co najmniej trzy parametry (czwarty jest opcjonalny).
- adres reklamodawcy
- numer afiliacyjny
- DIRECT oznaczający, że samodzielnie wyświetlamy reklamy, albo RESELLER – robi to ktoś za nas
- Identyfikator wydanego certyfikatu
Niektórzy umieszczają dodatkową linię w której informują o typie umieszczonej reklamy. Musi to być poprzedzone znakiem #
Wtyczka do WordPress – AdInserter
Jeżeli Nasza strona jest postawiona na CMS-ie WordPress, możemy w prosty sposób wkleić kod w praktycznie dowolne miejsce. Świetnie sprawdzi się do tego wtyczka AdInserter. Darmowa wersja różni się od płatnej m.in. brakiem możliwości zliczania kliknięć, blokadą strony w momencie wykrycia blokera reklam czy też brakiem geolokalizacji po adresie IP (choć zależy to jeszcze od planu) – więcej na oficjalnej stronie AdInserter Pro.
Dodanie kodu do strony wymaga wejścia w Ustawienia -> AdInserter. Interfejs z początku wydaje się trochę toporny, ale ilość funkcji robi wrażenie.
Uwaga! Należy uważać dodając skrypty zawierające document.write
, gdyż te potrafią całkowicie wywalić stronę (może się okazać, że cała strona zostanie nadpisana reklamą).
Działania, które wykonujemy, aby dodać reklamę:
- Wklejamy kod reklamy
- Zaznaczamy kiedy ma się pojawiać – jak będziemy na stronie z wpisem, kategorią itp.
- Określamy w którym miejscu ma się pojawiać – nagłówek, stopka, po jakimś elemencie (możliwości jest naprawdę sporo). Ja wybrałem po 5-tym akapicie, a następnie kliknąłem ikonkę dodatkowych ustawień i zaznaczyłem, że za akapit ma być brany atrybut HTML – H2. W skrócie oznacza to, że po wystąpieniu H2 pięć razy wyświetli się reklama – tuż pod tytułem sekcji w artykule,
- Powinniśmy jeszcze ustawić „Wyrównanie” – do środka, lewej, prawej lub „pływające” po bokach.
Wtyczka ma dużo większe możliwości – może wyświetlać na przykład wiele reklam rotacyjnie co znacznie ułatwia weryfikację skuteczności zarabiania na stronie. To już jednak temat na oddzielny artykuł.
Lista aktualizowanych programów afiliacyjnych znajduje się w dedykowanym zasobie – reklama na stronie – lista reklamodawców