Co to jest jQuery?

jQuery to szybka, mała i bogata w funkcje biblioteka JavaScript, która ułatwia przeglądanie i manipulowanie dokumentem HTML (DOM), obsługę zdarzeń, animacje oraz Ajax. Została stworzona przez Johna Resiga w 2006 roku i szybko zyskała popularność dzięki swojej prostocie i skuteczności.

Uproszczenie Manipulacji DOM

Upraszcza proces wybierania elementów DOM co pozwala na łatwą manipulację treścią i strukturą strony internetowej. Przykładowo, zmiana tekstu lub atrybutów elementów staje się prosta dzięki intuicyjnemu API.

Obsługa Zdarzeń

Biblioteka oferuje prosty sposób na obsługę różnych zdarzeń przeglądarki, takich jak kliknięcia myszy, naciśnięcia klawiszy klawiatury, itp., co pozwala na tworzenie interaktywnych interfejsów użytkownika.

Animacje i Efekty

Umożliwia łatwe dodawanie animacji i efektów wizualnych do elementów strony, takich jak zwijanie, rozwijanie, płynne przejścia, itp.

Ajax

Upraszcza proces tworzenia asynchronicznych zapytań Ajax, pozwalając na łatwe i szybkie pobieranie danych z serwera bez konieczności przeładowywania całej strony.

Wtyczki

Deweloperzy mogą tworzyć i używać wtyczek, które rozszerzają funkcjonalność biblioteki, co pozwala na dostosowanie jej do specyficznych potrzeb projektu.

Kompatybilność międzyprzeglądarkowa

Eliminuje wiele problemów związanych z różnicami w działaniu JavaScriptu w różnych przeglądarkach, zapewniając bardziej spójne zachowanie skryptów.

Łatwość Użycia

Składnia jQuery została zaprojektowana tak, aby była zrozumiała i prosta w użyciu, co pozwala szybko tworzyć potężne skrypty nawet dla mniej doświadczonych programistów.

Chociaż w ostatnich latach popularność jQuery nieco spadła na rzecz nowocześniejszych frameworków i bibliotek JavaScript, takich jak React, Angular czy Vue.js to nadal jest ona szeroko stosowana i wspierana. Jest szczególnie użyteczna w projektach gdzie potrzebna jest szybka i prosta manipulacja DOM lub w przypadku utrzymania starszych systemów, które zostały zbudowane z użyciem tej biblioteki.

Link do biblioteki: https://jquery.com