Co to jest TensorFlow?


TensorFlow to otwarta biblioteka oprogramowania stworzona przez Google Brain Team. Jest używana do budowy i szkolenia sieci neuronowych, co pozwala na tworzenie modeli głębokiego uczenia się, które wspierają szeroki zakres zastosowań od rozpoznawania obrazów, mowy, czy tekstu do zastosowań w naukowych lub innych bardziej specyficznych dziedzinach.

TensorFlow oferuje zestaw API do definiowania i szkolenia modeli sieci neuronowych, a także do wykonywania różnego rodzaju matematycznych operacji na wielowymiarowych tablicach (tzw. tensorach), które są podstawą operacji w głębokim uczeniu się. Zawiera także narzędzia dla wizualizacji sieci neuronowych i procesu uczenia, jak TensorBoard.

Ważnym aspektem TensorFlow jest to, że obsługuje wiele platform: można go uruchomić na komputerach stacjonarnych, serwerach, a nawet na urządzeniach mobilnych, a także na jednym czy wielu procesorach CPU, GPU, a także na sprzęcie specjalistycznym, jak Google’s Tensor Processing Units (TPUs).

TensorFlow oferuje też wersję dla JavaScript (TensorFlow.js), która pozwala na uruchamianie modeli uczenia maszynowego bezpośrednio w przeglądarce lub w Node.js, a także wersję dla urządzeń mobilnych i systemów wbudowanych, znaną jako TensorFlow Lite.