Strona internetowa na serwerze Kei

W poniższym poradniku pokażę jak postawić stronę internetową w Kei. Skorzystamy przy tym z autoinstalatora oraz zrobimy to ręcznie z wykorzystaniem narzędzia putty i WinSCP. Zaczniemy od wyboru domeny internetowej. Kei ma nieco wad, ale dobre wsparcie techniczne i w dodatku samoczynnie pomogli podczas serii ataków hakerskich co doceniam.

Do stworzenia strony potrzebujemy dwóch rzeczy – domeny oraz serwera.

Domena internetowa

Wybór dobrej domeny może być kluczowy dla sukcesu Twojej strony internetowej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć tę decyzję:

 • Krótkość: Krótsze nazwy domen są zazwyczaj łatwiejsze do zapamiętania. Staraj się wybierać domeny o długości nieprzekraczającej 15 znaków.
 • Prostota: Unikaj domen z mylącymi elementami, takimi jak podobne do siebie litery (np. „m” i „n”) lub liczby, które mogą być pomylone z literami (np. „0” z „o” lub „1” z „l”). Staraj się również unikać znaków specjalnych, takich jak myślniki.
 • Słowa kluczowe: Jeżeli to możliwe, wybierz domenę zawierającą słowa kluczowe związane z Twoją działalnością. To może pomóc w SEO (Search Engine Optimization, czyli optymalizacji dla wyszukiwarek).
 • Rozszerzenie: Najpopularniejszym rozszerzeniem domeny jest .com, ale możesz również rozważyć inne, takie jak .net, .org, lub nawet lokalne jak .pl, jeśli Twój biznes jest skierowany na konkretny rynek.
 • Unikalność i oryginalność: Pamiętaj, że Twoja domena powinna odzwierciedlać charakter Twojej firmy lub Twojej marki. Unikalna i oryginalna domena może pomóc Ci wyróżnić się na tle konkurencji.
 • Zgodność prawna: Przed zakupem domeny upewnij się, że nie narusza ona praw autorskich innych firm. Naruszenie praw autorskich może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
 • Pamiętaj o przyszłości: Wybierając nazwę domeny, pomyśl o przyszłości. Czy ta nazwa będzie nadal pasować, jeśli Twój biznes rozrośnie się lub zmieni kierunek?

Pamiętaj również, że wiele firm oferujących rejestrację domen oferuje również narzędzia do sprawdzania dostępności domen, co może być bardzo pomocne w procesie wyboru odpowiedniej dla Ciebie nazwy.

Hosting

Serwer to komputer na którym stoi strona. Często jest to zbiór komputerów na których hostingodawca (firma oferująca dostęp do serwera) przechowuje wiele różnych stron internetowych.

Bez hostingu nie postawimy strony, która fizycznie gdzieś musi się znaleźć. Na początek nie musimy kupować drogiego hostingu. O tym pomyślimy dopiero jak strona już się znacząco rozrośnie. Wtedy sam hostingodawca zresztą się do nas odezwie, ale pokażę też jak sprawdzić czy nie przekraczamy ustalonych limitu.

Konfiguracja

Jeżeli mamy już wykupiony hosting i posiadamy domenę to musimy podpiąć domenę pod serwer. Najprościej zrobić to w panelu kei po zalogowaniu.

Po lewej stronie mamy menu. Wchodzimy w Usługi -> Domeny i klikamy w zakupioną domenę. Następnie wchodzimy w Rekordy DNS -> Udostępnij w Webas

kei-domena

Po tej operacji domena znajdzie się w panelu WebAs. Dostęp do panelu uzyskamy wchodząc w narzędzia (menu na górze) i wybierając WebAs. Zróbmy to.

Zanim przejdziemy dalej upewnijmy się, że domena została dodana do panelu (jeżeli nie to ją dodajmy klikając Nowa domena) oraz ustawmy szyfrowanie Let’s encrypt dla domeny, aby mieć adres z początkiem https:// (bez tego nasza strona będzie uznawana za niebezpieczną przez przeglądarki). Certyfikat Let’s encrypt jest darmowy. Czasami certyfikat może nie być dostępny od razu – wtedy poczekajmy chwilę i sprawdźmy ponownie.

Tutaj mała uwaga – strona w domenie międzynarodowej (np. .com) wymaga potwierdzenia maila, którego otrzymamy po zakupie. Dopiero po potwierdzeniu będziemy mogli z niej korzystać. Domeny krajowe (np. .pl nie mają takiego wymogu).

Zwróć uwagę, że jest tam podkatalog w którym znajduje się nasza strona internetowa. Na razie go nie ruszamy.

kei panel 2

Autoinstalator

Po konfiguracji domeny wchodzimy w Usługi -> Aplikacje (menu po lewej) i tworzymy Nową aplikację -> WordPress w zakupionej domenie.

Wpisujemy tytuł naszej strony i odznaczamy przykładową treść. Na dole wpisujemy login i hasło administratora strony i instalujemy.

panel kei 3

To wszystko. Strona powinna być dostępna pod zakupionym adresem. Musimy tylko dodać do niego /admin.

Konfiguracja strony dostępna jest w kursie tworzenia stron na WordPress i tam odsyłam dalej. Możesz jednak pominąć część związaną z SSL (nie potrzebujemy już wtycznki Simple SSL)

Kurs tworzenia stron internetowych na WordPress – konfiguracja strony

Ręczna instalacja

Zamiast korzystać z autoinstalatora, możemy wgrać stronę ręcznie. Do tego celu przydadzą się dwa narzędzia.

 • WinSCP – dostęp do plików na serwerze
 • putty – dostęp do serwera od strony konsoli (polecenia).

Pobierzmy i zainstalujmy je – bardziej szczegółowo opisałem ten pakiet tutaj – Dostęp do serwera przez FTP, FTPS, SCP, SFTP i SSH, więc prośba byś się posiłkował tym krótki artykułem.

Włączenie dostępu

Nazwa konta potrzebna do zalogowania oraz włączenie dostępu odbywa się w menu Konfiguracja -> Bezpieczeństwo.

panel kei

Logowanie przez konsole i WinSCP

Aby zalogować się przez konsolę i WinSCP podajemy adres naszej strony i hasło. Putty zapyta dodatowo o certyfikat – potwierdzamy (miejmy pewność, że podaliśmy właściwą stronę internetową). Spójrzmy na załączone przykłady (po lewej putty – dostęp przez konsolę, po prawej WinSCP – dostęp przez FTP – bez szyfrowania).

putty
winscp
WinSCP

Nasza strona internetowa znajduje się w katalogu public_html / nazwa strony. W konsoli (putty) poruszamy się kilkoma poleceniami. Proponuję Ci przetestować, jeżeli nigdy nie korzystałeś z Linuxa:

cd katalog - przechodzimy do kolejnego katalogu

cd .. - cofamy się do katalogu niżej.

ls - lista plików i katalogów

Baza danych

Zanim zainstalujemy WordPressa utwórzmy bazę danych. Zrobimy to w katalogu WebAs. Wejdźmy w Usługi -> Bazy danych i kliknijmy na tworzenie nowej bazy.

Wpiszmy albo zaakceptujmy hasło do bazy i kliknijmy Zapisz formularz. Pojawi się możliwość pobrania konfiguracji bazy – zróbmy to. Jeżeli z jakiegoś powodu przegapimy to okienko to konfiguracja jest dostępna pod stworzoną bazą w menu. Nas interesuje nazwa bazy, adres serwera, nazwa użytkownika i hasło do bazy.

Instalacja WordPressa

Mamy już wszystko co potrzeba. Wykonajmy poniższe kroki:

 1. Pobierzmy WordPressa z oficjalnej strony WordPress.org – polska edycja.
 2. Zalogujmy się do WinSCP i wejdźmy do katalogu public_html. Przenieśmy tam ściągniętego WordPressa w formacie .zip.
 3. Wejdźmy na serwer przez putty i wpiszmy cd public_html
 4. Rozpakujmy WordPressa wpisując po prostu unzip nazwa_pliku (tutaj mały tip – zamiast wpisywać całą nazwę pliku wystarczy, że rozpoczniesz wpisywać nazwę i naciśniesz tabulator – nazwa sama się uzupełni.
 5. WordPress rozpakuje się do katalogu wordpress na serwerze. Teraz wystarczy zmienić nazwę katalogu z CMS-em na ten na który wskazuje strona (pisałem o tym w konfiguracji). Prawdopodobnie taki katalog już istnieje (utworzyło go kei podczas konfiguracji domeny) – możemy go usunąć (jest pusty – możesz sprawdzić, aby się upewnić, bo po usunięciu nie ma powrotu).
 6. Wchodzimy na stronę internetową i instalujemy WordPressa zgodnie z instrukcją.

Przygotowanie strony

Przygotowanie strony omówiłem szczegółowo w kursie tworzenia stron na WordPress i tam odsyłam dalej. Możesz jednak pominąć część związaną z SSL (nie potrzebujemy już wtycznki Simple SSL)

Kurs tworzenia stron internetowych na WordPress – konfiguracja strony

Obciążenie serwera

Na koniec warto wspomnieć o obciążeniu serwera. Informacje o tym znajdziemy w menu WebAa -> Historia -> Statystyki. Jeżeli przekroczymy limit to otrzymamy informację na maila oraz będzie to widoczne w tym miejscu.

Warto zaznaczyć, że w przypadku przekroczenia limitu nie są blokowane dostępy do stron, a jedynie otrzymujemy informację byśmy mogli zadziałać, albo propozycję zwiększenia limitu (odpłatnie). Dopiero przekraczanie limitu przez dłuższy okres czasu może skutkować zablokowaniem dostępu.

Gdybym coś uprościł, pominął – daj znać w komentarzu.