Darmowa skrzynka pocztową (e-mail) – Gmail
Skrzynka pocztowa (skrzynka mailowa) jest w zasadzie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w Internecie. Za jej pośrednictwem piszemy wiadomości czy też rejestrujemy się w serwisach. W poniższym poradniku pokażę jak w prosty sposób korzystać z maila z końcówką @gmail.com. Gmail od Google jest obecnie najpopularniejszym klientem poczty.
Podstawowe pojęcia
Serwer pocztowy – komputer / grupa komputerów na której znajduje się Twoja skrzynka pocztowa. W zależności od parametrów masz dostęp do różnej ilości miejsca i różnych funkcjonalności.
Klient poczty – program, którym łączysz się ze swoją skrzynką pocztową – np. na telefonie, komputerze. Z większości skrzynek można korzystać bez posiadania specjalnego oprogramowania – przez dedykowaną stronę internetową.
Protokoły POP3 / IMAP, SMTP – służą do łączenia się z serwerem pocztowym (ze skrzynką). W programie do obsługi poczty (kliencie) musisz je odpowiednio ustawić (jednorazowo), aby program wiedział skąd ma pobierać / wysyłać maile. Upraszczając – SMTP służy do wysyłania poczty. POP3 lub IMAP (wybierasz zawsze) – do odbierania. Podstawowa różnica między nimi wynika ze sposobu pobierania poczty. POP3 pobiera pocztę w całości i zapisuje ją na Twoim komputerze. IMAP natomiast pobiera tylko nagłówki (tytuły), a kiedy klikniesz w maila do pobierana jest reszta. IMAP działa zatem szybciej, ale przeglądanie poczty wymaga ciągłego dostępu do Internetu.
Szyfrowanie połączenia (protokoły SSL / TLS) – pozwalają dodatkowo zabezpieczyć wysyłaną i odbieraną pocztę przed odczytaniem przez osoby trzecie czy też programy szpiegujące. Zanim mail zostanie wysłany / odebrany zostaje zakodowany. TLS jest bezpieczniejszy niż SSL.
Autoryzacja / uwierzytelnienie – dodatkowe (zalecane) zabezpieczenie podczas wysyłania / odbierania maila. Zwykle podczas konfiguracji będziesz zaznaczał (przy protokole SMTP), że „serwer poczty wychodzącej wymaga uwierzytelnienia”.
Darmowa skrzynka od Google – gmail
Jak już wspomniałem Gmail jest najpopularniejszą obecnie skrzynką pocztową. Aby z niej korzystać musisz założyć konto Google, które da Ci dostęp także do innych serwisów będących w posiadaniu giganta – np. YouTube. Ponieważ jest to uniwersalne konto to proces zakładania konta znajdziesz w osobnym wątku.
Adres e-mail zakładasz zwykle podczas tworzenia konta. Jeżeli jednak nie masz go to możesz to zrobić tutaj https://accounts.google.com/b/0/AddMailService. Proces jest zbliżony do zakładania konta Google – wymagane jest jednak podanie numeru telefonu. Zapamiętaj oczywiście adres e-mail, który utworzyłeś.
Google udostępnia aplikację dzięki, której z poziomu przeglądarki możesz obsługiwać e-maila – https://mail.google.com/. Zwykle jednak lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznego programu zainstalowanego na komputerze. Istnieje cały szereg tego typu programów – chyba najpopularniejsze to Microsoft Outlook i Mozilla Thunderbird. W systemie Windows jest jednak domyślnie zainstalowana aplikacja Poczta i z niej skorzystamy.
W pasku wyszukiwania (lupka na dole ekranu) wpisz poczta
Na górze pojawi się aplikacja – wybierz ją
Następnie kliknij w Konto. Po prawej stronie pojawi się menu – wybierz Dodaj konto. Na liście znajdź Inne konto (POP3, IMAP). W kolejnym etapie podaj adres e-mail oraz hasło do konta. Windows samodzielnie powinien skonfigurować konto. Od teraz masz dostęp do swojej skrzynki.
Konfiguracja w innych programach pocztowych
Windows poradził sobie bez problemów z konfiguracją skrzynki pocztowej i dodał ją samodzielnie. Czasami jednak musimy wykonać tą czynność ręcznie podając adres serwera POP3 / Imap. Dane konfiguracyjne udostępnia zawsze dostawca poczty.
Poniżej ustawienia IMAP dla Gmaila. Najpierw sprawdź czy IMAP jest włączony w GMailu. W tym celu wejdź na skrzynkę przez stronę. Później Ustawienia („koło zębate” w prawym górnym rogu ekranu) -> zakładka Przekazywanie i POP/IMAP -> Dostęp IMAP -> Włącz IMAP)
Poczta przychodząca
- Serwer: imap.gmail.com
- Wymaga połączenia SSL: Tak
- Port: 993
Poczta wychodząca
- Serwer: smtp.gmail.com
- Wymaga połączenia SSL: Tak
- Wymaga połączenia TLS: Tak (jeśli jest dostępne)
- Wymaga uwierzytelnienia: Tak
- Port na potrzeby połączeń SSL: 465
- Port na potrzeby połączeń TLS/STARTTLS: 587