Darmowa skrzynka pocztową (e-mail) – Gmail

Skrzynka pocztowa (skrzynka mailowa) jest w zasadzie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w Internecie. Za jej pośrednictwem piszemy wiadomości czy też rejestrujemy się w serwisach. W poniższym poradniku pokażę jak w prosty sposób korzystać z maila z końcówką @gmail.com. Gmail od Google jest obecnie najpopularniejszym klientem poczty.

Podstawowe pojęcia

Serwer pocztowy – komputer / grupa komputerów na której znajduje się Twoja skrzynka pocztowa. W zależności od parametrów masz dostęp do różnej ilości miejsca i różnych funkcjonalności.

Klient poczty – program, którym łączysz się ze swoją skrzynką pocztową – np. na telefonie, komputerze. Z większości skrzynek można korzystać bez posiadania specjalnego oprogramowania – przez dedykowaną stronę internetową.

Protokoły POP3 / IMAP, SMTP – służą do łączenia się z serwerem pocztowym (ze skrzynką). W programie do obsługi poczty (kliencie) musisz je odpowiednio ustawić (jednorazowo), aby program wiedział skąd ma pobierać / wysyłać maile. Upraszczając – SMTP służy do wysyłania poczty. POP3 lub IMAP (wybierasz zawsze) – do odbierania. Podstawowa różnica między nimi wynika ze sposobu pobierania poczty. POP3 pobiera pocztę w całości i zapisuje ją na Twoim komputerze. IMAP natomiast pobiera tylko nagłówki (tytuły), a kiedy klikniesz w maila do pobierana jest reszta. IMAP działa zatem szybciej, ale przeglądanie poczty wymaga ciągłego dostępu do Internetu.

Szyfrowanie połączenia (protokoły SSL / TLS) – pozwalają dodatkowo zabezpieczyć wysyłaną i odbieraną pocztę przed odczytaniem przez osoby trzecie czy też programy szpiegujące. Zanim mail zostanie wysłany / odebrany zostaje zakodowany. TLS jest bezpieczniejszy niż SSL.

Autoryzacja / uwierzytelnienie – dodatkowe (zalecane) zabezpieczenie podczas wysyłania / odbierania maila. Zwykle podczas konfiguracji będziesz zaznaczał (przy protokole SMTP), że „serwer poczty wychodzącej wymaga uwierzytelnienia”.

Darmowa skrzynka od Google – gmail

Jak już wspomniałem Gmail jest najpopularniejszą obecnie skrzynką pocztową. Aby z niej korzystać musisz założyć konto Google, które da Ci dostęp także do innych serwisów będących w posiadaniu giganta – np. YouTube. Ponieważ jest to uniwersalne konto to proces zakładania konta znajdziesz w osobnym wątku.

Jak założyć konto w Google?

Adres e-mail zakładasz zwykle podczas tworzenia konta. Jeżeli jednak nie masz go to możesz to zrobić tutaj https://accounts.google.com/b/0/AddMailService. Proces jest zbliżony do zakładania konta Google – wymagane jest jednak podanie numeru telefonu. Zapamiętaj oczywiście adres e-mail, który utworzyłeś.

Google udostępnia aplikację dzięki, której z poziomu przeglądarki możesz obsługiwać e-maila – https://mail.google.com/. Zwykle jednak lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznego programu zainstalowanego na komputerze. Istnieje cały szereg tego typu programów – chyba najpopularniejsze to Microsoft Outlook i Mozilla Thunderbird. W systemie Windows jest jednak domyślnie zainstalowana aplikacja Poczta i z niej skorzystamy.

W pasku wyszukiwania (lupka na dole ekranu) wpisz poczta

wyszukiwanie poczta

Na górze pojawi się aplikacja – wybierz ją

aplikacja poczta

Następnie kliknij w Konto. Po prawej stronie pojawi się menu – wybierz Dodaj konto. Na liście znajdź Inne konto (POP3, IMAP). W kolejnym etapie podaj adres e-mail oraz hasło do konta. Windows samodzielnie powinien skonfigurować konto. Od teraz masz dostęp do swojej skrzynki.

Konfiguracja w innych programach pocztowych

Windows poradził sobie bez problemów z konfiguracją skrzynki pocztowej i dodał ją samodzielnie. Czasami jednak musimy wykonać tą czynność ręcznie podając adres serwera POP3 / Imap. Dane konfiguracyjne udostępnia zawsze dostawca poczty.

Poniżej ustawienia IMAP dla Gmaila. Najpierw sprawdź czy IMAP jest włączony w GMailu. W tym celu wejdź na skrzynkę przez stronę. Później Ustawienia („koło zębate” w prawym górnym rogu ekranu) -> zakładka Przekazywanie i POP/IMAP -> Dostęp IMAP -> Włącz IMAP)

Poczta przychodząca

  • Serwer: imap.gmail.com
  • Wymaga połączenia SSL: Tak
  • Port: 993

Poczta wychodząca

  • Serwer: smtp.gmail.com
  • Wymaga połączenia SSL: Tak
  • Wymaga połączenia TLS: Tak (jeśli jest dostępne)
  • Wymaga uwierzytelnienia: Tak
  • Port na potrzeby połączeń SSL: 465
  • Port na potrzeby połączeń TLS/STARTTLS: 587