Książki, audiobooki i prasa

Chmura czytania

Zbiór książek udostępnionych przez fundację Festina Lente (z greckiego – śpiesz się powoli). Zawiera ponad 140 książek w polskiej wersji językowej. Większość udostępnionych materiałów to proza lub poezja, choć znajdziemy tam również poradniki oraz publikacje w oryginalnych językach.

Link do zasobu: http://chmuraczytania.kartalia.pl/

Europeana

Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt z europejskimi zbiorami. Siedzibą fundacji jest Holandia. Zawiera kilkadziesiąt milionów obiektów, z czego ponad 20 milionów w formie tekstu w różnych językach. Współpracuje z kilkudziesięcioma placówkami w Europie.

Link do zasobu: https://pro.europeana.eu/

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Wyszukiwarka zbiorów dostępnych w muzeach, bibliotekach czy archiwach. Daje dostęp do ponad 8 milionów obiektów udostępnionych przez ponad 150 placówek, z czego prawie połowa pochodzi z biblioteki narodowej Polona. Większość źródeł jest w domenie publicznej, dzięki czemu możemy z nich korzystać w praktycznie dowolnym celu.

Link do zasobu: https://fbc.pionier.net.pl/

Google Books

Bardzo obszerny zbiór książek oraz audiobooków udostępnionych za pośrednictwem Google. Znajdują się tam zarówno zbiory chronione prawami autorskimi dostępne w formie próbek, darmowe oraz starsze pozycje należące do domeny publicznej. Książki płatne możemy zakupić za pośrednictwem Google Play lub wypożyczyć. Dla autorów przewidziano program partnerski.

Link do zasobu: https://books.google.pl/

Gutenberg

Najstarsza biblioteka cyfrowa założona w 1971 roku. Zawiera książki i opowiadania w języku angielskim, które są na licencji public domain. Ilość pozycji przekracza 60 000. Dostępne są w wielu formatach, a korygowaniem formatowania istniejących pozycji (zmieniają się standardy) zajmuje się powołana do tego celu społeczność (Distributed Proofreaders).

Link do zasobu: https://www.gutenberg.org/

Lektury

Projekt zainicjowany przez Ministerstwem Cyfryzacji. Zawiera ok. 160 książek do pobrania za darmo. Poza katalogiem samych książek, mamy podział na materiały dla szkoły podstawowej oraz liceum (poziom podstawowy i rozszerzony). Dostępne są także materiały dydaktyczne przesłane przez nauczycieli i uczniów.

Link do zasobu: https://lektury.gov.pl/

Many books

Internetowy zbiór książek powstały w 2004 roku. Zawiera ponad 50 000 darmowych pozycji w wielu językach. Spora część zbioru pochodzi od projektu Gutenberg. W dniu pisania tego wpisu były dostępne niestety tylko trzy pozycje w języku polskim.

Link do zasobu: https://manybooks.net/

Open Library

Uruchomiony 16 lat temu projekt organizacji non-profit Internet Archive. W swoich zbiorach zawiera ponad 20 milionów pozycji w języku angielski. Książki można wypożyczyć w wersji cyfrowej (zaszyfrowany e-biook) lub je odsłuchać. Ponad milion pozycji jest przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością – posiada zgodność z ADA (Americans with Disabilities Act of 1990). Od początku swojej działalności wzbudza liczne kontrowersje związane z łamaniem praw autorskich.

Link do zasobu: https://openlibrary.org/

Polska poezja

Projekt fundacji im. Maurycego Mochnackiego, zawierający wiersze znanych twórców. Podzielone są na autorów i tematy. Materiały są dostępne w formie tekstowej i audio – w formie filmików na platformie YouTube. Teksty czytają głównie aktorzy teatralni.

Link do zasobu: https://polska-poezja.pl/

publio

Księgarnia internetowa należąca do grupy Agora S.A. W swojej ofercie ma książki, audiobooki oraz prasę. Na uwagę zasługuje dostęp do około 170 darmowych książek, 50 audiobooków i 25 czasopism.

Link do zasobu: https://www.publio.pl/

Księgarnia internetowa oferująca ponad 50 000 e-booków, audiobooki oraz 120 000 książek w wersji papierowej. Na uwagę zasługuje dostęp do blisko 1500 całkowicie darmowych publikacji. Wszystko w języku polskim.

Link do zasobu: https://woblink.com/

Wolne lektury

Projekt fundacji Nowoczesna Polska powstałej w 2001 roku. Realizowany we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Ślaską oraz Biblioteką Elbląską. Cyfrowe zbiory obejmują ponad 6000 książek udostępnionych w większości w domenie publicznej oraz audiobooki.

Link do zasobu: https://wolnelektury.pl/