Mapa strony

Mapa strony to plik który informuje serwisy (głównie wyszukiwarki) o tym co znajduje się na naszej stronie internetowej. Zawiera linki do podstron, plików oraz inne użyteczne informacje (np. wersje językowe artykułów). Dzięki temu zewnętrzne strony są w stanie znacznie szybciej zindeksować witrynę.

Budowa pliku XML z linkami do stron

Mapa strony przekazywana jest najczęściej w formacie xml, z kodowaniem UTF-8. W najprostszej formie w tagu <loc> (wewnątrz <url>) podajemy link.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
 <url>
  <loc>http://www.example.com/foo.html</loc>
 </url>
</urlset>

W tagu <url> mogą znaleźć się następujące tagi:

 • <lastmod> – data modyfikacji pliku zgodna ze standardem W3C (np. 2022-01-15)
 • <changefreq> – jak często strona zmienia się. Możliwe wartości to: always (przy każdym ładowaniu), hourly (co godzinę), daily (codziennie), weekly (raz w tygodniu), monthly (raz w miesiącu), yearly (raz w roku), never (nigdy – używane dla stron archiwalnych).
 • <priority> – istotność strony wśród pozostałych w zakresie od 0 do 1 (domyślnie 0.5)

Więcej informacji o tym co można przekazać w mapie strony znajduje się w oficjalnym samouczku Google.

Inne formaty plików

Zamiast xml, można przekazać linki w formacie tekstowym (ilość linków w jednym pliku nie może przekraczać 50 000, a wielkość pliku 50MB), w RSS 2.0 lub Atom 0.3 / 1.0. W pliku tekstowym linki przekazujemy jeden pod drugim, w pozostałych umieszczamy je w tagach <link>. Dla RSS data zmiany znajduje się w tagu <pubdate>, a dla Atom – w tagu <updated>.

WordPress z wtyczką YoastSEO

Jeżeli nasza strona została stworzona z użyciem systemu CMS WordPress, możemy skorzystać z wtyczki YoastSEO. Jej darmowa wersja ma dużo funkcji, a jedną z nich jest automatyczne generowanie map witryn.

Po zainstalowaniu i włączeniu wtyczki pojawi się nowe menu SEO. Wchodzimy w Ogólne -> Funkcje -> Mapa strony XML. Klikamy znak zapytania. Uzyskamy link do indeksu zawierającego mapy stron. Możemy w takiej formie przekazać tą listę do Google, albo skopiować tylko link do samej treści artykułów (post-sitemap.xml)

YoastSEO XML Sitemap

W konfiguracji wtyczki mamy możliwość wyłączenia generowania poszczególnych elementów – np. tagów lub kategorii, wchodząc do odpowiedniej zakładki w menu Wyszukiwarki. i wyłączając wyświetlanie w wynikach wyszukiwania.

Mapa strony w pliku robots.txt

Plik umieszczamy na serwerze w miejscu gdzie znajduje się nasza strona główna. Umieszczenie tam informacji o mapie strony pozwoli dowolnym serwisom na jej indeksowanie według wytycznych w pliku. Możemy w nim również zablokować możliwość indeksacji strony dla wszystkich lub dla wybranych wyszukiwarek.

Umieszczenie mapy witryny w pliku robots.txt wymaga użycia Sitemap:

Sitemap: http://www.example.com/sitemap.xml

Przekazywanie mapy strony do Google i Bing

Aby nasza witryna została zindeksowana szybciej, możemy również ręcznie wskazać link do pliku z mapą strony. W tym celu musimy mieć założone konto w Google. Dostęp do danych związanych z indeksacją witryn otrzymamy wchodząc na Google Search Console, gdzie w polu Mapy witryn możemy wkleić link do pliku lub indeksu zawierającego pliki. Analogicznie działamy z wyszukiwarką Bing – poprzez Bing Webmaster Tools

Dodanie do Google wymaga założenia konta po którym otrzymujemy dostęp do pozostałych usług.

założenie konta Google
Dodanie mapy witryny w Google Search Console

Podsumowanie

 1. Mapa strony informuje wyszukiwarki o tym co znajduje się w serwisie.
 2. Najczęściej występuje w formie pliku XML, ale dopuszczalny jest również format tekstowy. Ważne by był zakodowany w formacie UTF-8
 3. Jeżeli mamy serwis oparty w WordPress, możemy skorzystać z wtyczki, która będzie generowała i aktualizowała plik automatycznie np. YoastSEO.
 4. Link do indeksu lub pliku umieszczamy w Google i Bing.