Poprawienie kolorów na zdjęciu w Photoshopie
Photoshop to jeden z najpopularniejszych programów do obróbki grafiki rastrowej. Pozwala nie tylko edytować zdjęcia, ale również tworzyć realistyczne obrazy dzięki wbudowanych narzędziom. W Internecie dostępne są wtyczki, które dodatkowo zwiększają jego możliwości. Poprawienie kolorów na zdjęciu w Photoshopie jest względnie proste i szybkie.
Krzywe
Najprostszym i bardzo efektywnym sposobem od którego często zaczynam są krzywe. Pozwalają one skorygować tonację całego obrazu w kanale RGB (czerwony, zielony i niebieski). Na zdjęciu pod listą warstw znajduje się okrągły przycisk ze strzałką w dół. Po jego kliknięciu wyświetli się menu z filtrami, które można dodać do projektu. Wybieram Krzywe. Na górze pojawią się 3 linie, którymi możemy dokonać korekcji kolorów. Photoshop umożliwia jednak pewną automatyzację – pozwalają na to przyciski próbki po lewej stronie (oznaczyłem je czarnym, szarym i białym kółkiem).
Wybieram pierwszą próbkę (oznaczoną kolorem czarnym) i wskazuję punkt na ekranie, który powinien być czarny (lub bardzo ciemny). Następnie robię to samo z kolorem białym i na końcu szarym. Klikam kilka razy, aż uzyskuję zadowalający efekt i odpowiednią szczegółowość. Na tym etapie można uzyskać już całkiem dobre zdjęcie i możliwe, że w Twoim przypadku to wystarczy.
Zdjęcie królika ma nadal lekką czerwoną poświatę na trawie. Aby ją usunąć ponownie dodam Krzywe (tak jak to robiłem przed chwilą na obecnych). Tym razem jednak ręcznie poprawię kolor. Aby to zrobić wybieram z listy szukany kanał (czerwony) i klikając na środku linii przesuwam go nieco w dół. Kolor czerwony powinien zniknąć ze zdjęcia. To samo powtarzam dla koloru zielonego i niebieskiego (o ile potrzeba). Na końcu wracam do kanału RGB i przesuwam krzywą w drugą stronę – tak samo mocno jak robiłem to dla poszczególnych kolorów. Ta operacja ma na celu rozjaśnienie nieco zdjęcia (operując na kolorach zmniejszyłem trochę jasność). Korzystając z tej metody mogę dodawać kolejne krzywe, które będą korygować obraz, aż nie uzyskam zadowalającego efektu.
Jeżeli chcesz zwiększyć ostrość i troszkę poprawić kolor na zdjęciu w Photoshopie, możesz zastosować dodatkowe filtry (ostatnie zdjęcie). Zanim przejdę dalej kopiuję warstwę ze zdjęciem (naciskam na nią i trzymając ALT przeciągam na samą górę). Powyższe operacje pozwalają na całkiem zaawansowane działania.
Inteligentne filtry
Inteligentne filtry pozwalają na modyfikację zdjęcia poprzez menu filtry bez bezpośredniej zmiany samego zdjęcia. Jeżeli dla zdjęcia oznaczonego w ten sposób ustawisz ostrość, rozmycie czy inne efekty to możesz je zmieniać w późniejszym czasie, usuwać, bądź ukrywać i efekt będzie widoczny na zdjęciu. Na nowo utworzonej warstwie, która zasłoniła Ci całość wybierz z menu Filtr -> Konwertuj na inteligentne filtry. Obok warstwy po chwili pojawi się znaczek informujący o włączeniu funkcji.
Maski
Maski dają możliwość oznaczenia elementu, którego dany filtr (nie tylko) ma dotyczyć – np. możesz chcieć zmienić tylko kolor oczu, trawy, bądź w moim przypadku – poprawić ostrość tylko królika). Aby dodać maskę kliknij na dole prostokąt z kółkiem (musi być zaznaczona utworzona przed chwilą warstwa). Doda się biały kwadrat. Możemy w ten sposób bezinwazyjnie poprawiać kolory na zdjęciu w Photoshopie oraz wykonywać inne operacje.
Poprawa ostrości za pomocą filtru płaskorzeźba
Z menu górnego wybierz na nowej warstwie Filtr -> Stylizacja -> Płaskorzeźba. Obraz stanie się szary i zostaną zaznaczone krawędzie. Sterując suwakami wysokości i intensywności postaraj się aby tylko elementy, które mają być wyostrzone zostały zaznaczone (w moim przypadku zwracałem tylko uwagę na obrys królika – pozostałe tło mnie nie interesowało, bo i tak nie będzie modyfikowane – za chwilę). Po operacji naciśnij OK – zdjęcie stanie się szare.
Efekty
Efekty pozwalają na przenikanie jednego obrazu w drugi z zastosowaniem różnych algorytmów. Menu znajduje się obok menu krycia (po lewej stronie – standardowy efekt to Normalnie). Wybierając nową warstwę szarą warstwę przejrzyj dostępne efekty – np. Łagodne światło (przedstawiony ostatni obraz z nieco przyciemnionymi kolorami uzyskałem wybierając Nakładka).
Wykluczenie tego co nie ma mieć filtra
Ostatnim elementem, który zrobiłem było ustawienie maski, gdyż kratki po lewej stronie dostały efekt halo (były zdublowane). W tym celu wybrałem pędzel (ustawiłem jego wielkość i przepływ na 100%), a następnie kliknąłem w maskę nowej warstwy z płaskorzeźbą (biały kwadrat). Będąc w tym trybie mogłem malować po obrazie pędzlem zaznaczając kolorem czarnym lub białym to co powinno być widoczne, a co nie (nie widać koloru pędzla, ale widać sam efekt – czy znika). Do przełączania między kolorami służy przycisk X lub przycisk znajdujący się po lewej stronie ekranu (na dole) – między dwoma kolorami.