Samoczynny restart komputera
Automatyczne aktualizacje
Częstą przyczyną samoistnego wyłączenia komputera są automatyczne aktualizacje. W przypadku niektórych z nich system zmuszony jest wykonać operacje na zablokowanych plikach i może to zrobić jedynie w momencie ładowania. Zwykle raczy nas przy tym komunikatem i daje możliwość samodzielnego restartu w późniejszym czasie.
Nie zalecam wyłączanie aktualizacji, ale możemy wyłączyć wspomniany komunikat. W tym celu w lupce wpisz Windows Update i wybierz Ustawienia usługi Windows Update. Po prawej stronie na dole wybierz Opcje zaawansowane
W kolejnym menu odznacz ustawienie
Jak najszybciej uruchom ponownie to urządzenie, gdy będzie to wymagane w celu zainstalowania aktualizacji. System Windows wyświetli odpowiednią informację przed ponownym uruchomieniem, a urządzenie będzie musiało być włączone i podłączone do zasilania
Zbyt mało pamięci RAM lub miejsca na dysku
Innym powodem może być zbyt duża ilość uruchomionych aplikacji / witryn, które wyczerpują pamięć operacyjną. Niektóre programy do obróbki filmów czy grafiki potrafią zużyć duże jej ilości powodując powieszenie aplikacji, a w skrajnych przypadkach wywołać wspomniany restart.
Jeżeli mamy małą ilość dostępnej pamięci i nie chcemy lub nie możemy jej wymienić / dołożyć z pomocą może przyjść zmiana wielkości tzw. pliku stronicowania (wymiany). Plik ten to wydzielony na dysku twardym rezerwowy obszar, który „rozszerza” pamięć. Jeżeli brakuje mu pamięci, po prostu zapisuje jej zawartość (częściowo) we wspomnianym pliku. Należy mieć na uwadze, że komputer wtedy znacznie zwalnia, gdyż pamięć RAM jest znacznie szybsza od dysku.
Standardowo Windows ustawia samodzielnie wielkość wspomnianego pliku w zależności od potrzeb (ustawia również maksymalną jego wielkość). Jeżeli skończy się miejsce na dysku – nie ma jak zrzucić na niego dane. Możemy to jednak zmienić.
W tym celu kliknij prawym przyciskiem w Ten komputer (wyszukasz go przy użyciu lupki) i wybierz Właściwości
Następnie w kolejności:
- Zaawansowane ustawienia systemu
- Kliknij w zakładkę Zaawansowane
- W sekcji Wydajność wejdź w Ustawienia
- Ponownie kliknij w zakładkę Zaawansowane w nowym oknie
- W sekcji Pamięć wirtualna wybierz Zmień
- Odznacz „Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków„
- Wybierz rozmiar niestandardowy i podaj ilości jakie potrzebujesz (możesz na tym etapie wybrać również dysk na którym wspomniana pamięć ma być trzymana oraz maksymalną ilość jaką plik może zajmować).
- Naciśnij Ustaw, aby zatwierdzić zmiany
Zwróć uwagę, że standardowo system dbał o to by plik zajmował jak najmniej. Ma to dwie zasadnicze wady – defragmentacja (powoduje spowolnienie) oraz brak rezerwacji miejsca co może stwarzać problemy kiedy zostanie nam mało miejsca na dysku. Z tych powodów ustawiłem stałą wielkość pliku.
Awaria sprzętu
Ostatnia możliwość to awaria sprzętu – najczęściej pamięci RAM lub karty graficznej. Jej przyczyną może być fizyczne uszkodzenie, ale najczęściej problem leży w sterownikach. Aby sprawdzić co spowodowało awarię możesz skorzystać z programu WhoCrashed. Po uruchomieniu wybieramy Analyze. Po chwili otrzymamy raport w którym wskazany zostanie moduł, który spowodował „krach” oraz typ błędu. Korzystając z google.pl wyszukasz z czym był związany.
Podsumowanie
- Możemy wyłączyć komunikat w którym system informuje nas nagle o wyłączeniu z powodu aktualizacji.
- Możemy zwiększyć plik stronicowania, jeżeli używamy aplikacji, które potrzebują dużej ilości pamięci RAM do działania.
- Sprawdźmy logi systemowe przy użyciu programu WhoCrashed