Przydatne dodatki do Joomla

Artykuł prezentuje niektóre przydatne komponenty, których miałem okazję używać i sprawdziły się nieźle do różnych zastosowań. Jedne wymagają większej, inne mniejszej pracy. Niektóre są przystosowane do Joomla 1.7, inne działają na Joomla 1.5 tylko. Czasami do działania potrzeba włączyć dodatek System – Legacy, gdyż zostały stworzone do Joomla 1.0. Nie zaznaczałem wersji do której należą, ponieważ autorzy nie raz aktualizują swoje dodatki, aby pracowały z nowszą edycją. Wybrałem te, które dostępne są również w darmowej wersji.

W kolejności alfabetycznej:

AceSEF

Dodatek ujednolica i poprawia aliasy do naszych artykułów, aby były bardziej przyjazne dla wyszukiwarek. W Joomla nie raz zdarzy się, że kilka linków będzie prowadzić do jednego artykułu co stwarza problemy podczas indeksowania naszej witryny z powodu tzw. podwójnej zawartości.

Akeeba Backup

Dodatek pozwala na wykonywanie kopii zapasowej naszej strony. Warto to robić w miarę regularnie i oprócz trzymania kopii na serwerze, kopiować je na lokalny komputer lub inny posiadany serwer. W pewnym sensie przydaje się także do robienia automatycznych instalatorów zmodyfikowanej wersji Joomla.

CK Forms

Dodatek umożliwia dodawanie indywidualnych formularzy do strony. W prosty sposób możemy utworzyć różne formularze z polami wielu typów, obsługą własnych klas CSS, by następnie umieścić je w formie modułu na stronie. Całość to czysta „klikologia”.

Hider

Plugin daje nam możliwość ukrycia treści dostępnej dla gości i zarejestrowanych użytkowników.

Highlight code with Jumi

Plugin pozwala na dodanie sformatowanego kodu do strony. Obsługuje wiele języków programowania. Można również doinstalować przycisk do edytora TinyMCE, aby korzystało się z niego wygodniej.

JComments

Dodatek pozwala na wzbogacenie strony o bardzo dobrze wykonany system komentarzy. Jest to jeden z bardziej zaawansowanych komponentów dostępnych pod ten CMS. Duże możliwości konfigutacji i współpraca z ogromną ilością komponentów.

Jumi

Dodatek umożliwia dodanie kodu php, javascript itp. do kodu. Przydaje się przy dodawaniu własnych wpisów w postaci modułów, kiedy chcemy skorzystać na przykład zmienne, klasy dostępne w Joomla, bądź znaleźliśmy jakiś ogólny skrypt i próbujemy go na szybko zaadoptować do Joomla.

Sobi2 i SobiPro

Dodatki ułatwiające zbudowanie szeroko rozumianego katalogu. Sobi2 pozwala na stworzenie pojedynczego katalogu (choć można to w pewnym sensie ominąć), a SobiPro – wielu katalogów. Możemy je później wyświetlać w różnych postaciach i wykonywać przeszukiwania według określonych kryteriów. Bardzo duże możliwości konfiguracji i dodatków oraz współpraca z wieloma innymi komponentami.

Xmap

Umożliwia stworzenie mapy witryny z której mogą korzystać zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki. Mapa witryny może ułatwić nawigację po niej, a dla samych wyszukiwarek jest to informacja o stronach jakie wchodzą w jej skład.

To jest tylko wycinek dodatków do Joomla. Ich pełną listę znajdziesz na stronie z dodatkami do Joomla.