Mapa witryny w Joomla 1.5

aliexpress

Mapa witryny to zbiór wszystkich stron dostępnych w naszym serwisie, umieszczonych na jednej stronie. Ułatwia to organizację pracy robotom wyszukiwarek – wchodząc na jedną stronę mogą od razu pobrać wszystkie linki – oraz umożliwia dodanie adresów witryn z którymi mogłyby mieć problem. Oprócz tego, w mapie można umieścić dodatkowe informacje dotyczące umieszczonych multimediów, danych geograficznych czy też kodach źródłowych. Mapę tworzymy w pliku w formacie xml i zgłaszamy ją w odpowiednim miejscu w panelu wyszukiwarki.

W przypadku Google, należy zarejestrować się w panelu Narzędzia dla Webmasterów, dodać i zweryfikować adres (o ile tego wcześniej nie zrobiliśmy), a następnie podać linka do mapy w menu konfiguracji witryny.

Tworzenie mapy witryny w Joomla jest proste jeżeli do tego celu posłużymy się komponentem xmap. Wystarczy pobrać, zainstalować i dodać interesujące nas menu. Skrypt automatycznie utworzy listę linków podzieloną na sekcje i kategorie, a w razie potrzeby zaktualizuję stronę. Xmap posiada sporo wtyczek rozszerzających jego możliwości np. o indeksowaniu różnych forum. Ich instalacja odbywa się z poziomu komponentu. Po dodaniu wtyczki nie należy zapomnieć jej aktywować (również z poziomu komponentu Xmap).