Pierwsza strona internetowa na Joomla 1.7

Poniższy kurs ma za zadanie w prosty sposób umożliwić każdemu utworzenie i umieszczenie strony internetowej w Internecie (ten artykuł powstał na początku 2012 roku – zobacz znacznie nowszy kurs tworzenia stron w WordPress). Stworzona przez nas witryna będzie miała wybraną szatę graficzną, artykuły i komentarze, galerię zdjęć i filmów oraz własne reklamy na których możemy dodatkowo zarobić. Skorzystamy z darmowego systemu zarządzania treścią (CMS) Joomla, który pozwoli nam na zbudowanie nawet dużego serwisu małymi nakładami sił i środków.

Szkic strony

W pierwszej kolejności powinniśmy przemyśleć zawartość naszej witryny w Internecie. Podstawowe informacje, które musimy napisać to:

  • tematyka strony, Co nas interesuje? Czy będzie to po prostu strona domowa ze zdjęciami, czy może chcemy w niej publikować swoje przemyślenia na tematy polityczne, sportowe, naukowe. A może będzie to serwis z aktualnościami i większymi artykułami? Ważna także z punktu widzenia wybieranej szaty graficznej.
  • kategorie i podkategorie czyli inaczej działy i rozdziały (od wersji Joomla 1.6, możemy dodawać również podkategorie do podkategorii). Podział ten ma na celu ustalenie tematyki serwisu. W późniejszym czasie każdy napisany artykuł będziemy musieli przyporządkować do pewnej kategorii. Odpowiednie nazwanie i przemyślenie ich umożliwi nam również sensowne wyświetlanie wstępów do artykułów (lub list) z danej kategorii
  • menu – menu górne i poboczne (może być ich wiele). Jakie pozycje znajdą się w głównym menu strony? Co się stanie jak użytkownik kliknie w dane menu? Wyświetli mu się lista artykułów z jakiejś kategorii (np. razem ze wstępami)? A może nowości, jeden artykuł, formularz, galeria zdjęć lub inna strona? Jakie dodatkowe menu się wyświetlą (np. po lewej / prawej stronie)

Wymagania

Aby zrobić stronę i pokazać ją szerszemu gronu, musimy wpierw posiadać miejsce na serwerze. Serwer to w uproszczeniu komputer z dyskiem twardym podłączony do Internetu. Możemy albo sami postawić taki serwer (co wymaga by komputer chodził 24 godziny na dobę), albo wykorzystać istniejące w Internecie firmy / strony, które udostępniają nam miejsce odpłatnie lub nawet za darmo – tzw. hosting.

aliexpress

Darmowy hosting to dobra sprawa, ale często jest powolny (co w przypadku Joomla może być utrapieniem) i zasypuje nas dodatkowo reklamami na stronie. Wybierając tą usługę musimy zwrócić uwagę czy dostajemy przy tym bazę danych MySQL. Wymaga tego Joomla – podobnie jak większość innych systemów CMS. Osobny serwer przyda się nam w szczególności jeżeli będziemy planować stworzenie większej ilości stron lub chcemy przechowywać duże ilości danych. Do obsługi Joomla mogę polecić serwer w SeoHost, kupimy tam również wspomnianą niżej domenę.

Posiadając już serwer z bazą danych musimy do niego zakupić domenę, czyli adres internetowy. Często otrzymujemy jedną domenę za darmo w domenie usługodawcy (czyli pod adresem firmy z której wzięliśmy hosting). Niemniej zakup bardziej unikalnego adresu (np. z końcówką .pl) jest moim zdaniem dużo lepszą opcją. Pierwszy zakup adresu jest często albo darmowy (o ile mamy płatny serwer), albo są to koszty rzędu 1-10 zł. (choć to zależy od domeny.. najdroższe są najczęściej .co). Wykupujemy w ten sposób domenę na okres 1 roku, po którym możemy ją przedłużyć co wiąże się już z kosztem o.k. 70-100 zł. Domenę wykupimy przy okazji hostingu – wyszukujemy w specjalnej wyszukiwarce wolne adresy i wybieramy tą która nas interesuje. Istnieją również tzw. domeny premium, które z reguły bywają droższe ze względu na dobrą nazwę.

Mając serwer z bazą danych mysql i domenę, możemy już stawiać naszą stronę. Potrzebujemy jeszcze tylko dwie darmowe rzeczy – program FTP (polecam Total Commander), którym będziemy się logować na dysk naszego serwera oraz sam skrypt Joomla (artykuł ten dotyczy głównie wersji 1.7, ale pobieramy najnowszą wersję).

W skrócie więc potrzebujemy:

  • serwer www
  • bazę MySQL
  • domenę internetową

Jeżeli mamy już serwer i domenę to logujemy się do serwera przy pomocy FTP. W Total Commanderze możemy utworzyć sobie takie połączenie i w przyszłości łączyć się tylko klikając na odpowiednią nazwę – aby to zrobić wchodzimy w menu sieć / FTP Połączenie / Nowe połączenie i podajemy:

  • sesja – nasza nazwa, która będzie wyświetlana w okienku – nie ma znaczenia
  • nazwa hosta – w zależności od dostawcy serwera – najczęściej będzie to login do naszego konta (kropka) adres strony hostingu (np. w home.pl będzie to nazwa.home.pl)
  • użytkownik – nazwa naszego konta
  • hasło – hasło do naszego konta

Klikamy OK, utworzy się połączenie – klikamy na nie. Jeżeli wszystko dobrze wpisaliśmy powinniśmy się połączyć z serwerem. Utwórzmy sobie na nim katalog (F7) i np. nazwijmy go Strony. Wchodzimy do niego i tworzymy kolejny katalog (F7) z nazwą naszej strony. Tam skopiujemy naszą Joomlę i rozpakujemy ją – w drugim okienku Total Commandera szukamy pliku z naszym CMS-em, wybieramy go poprzez kliknięcie i naciskamy F5, czyli kopiuj. Zmieniamy nazwę na joomla.zip, aby nie wpisywać całej długiej nazwy przy uruchamianiu skryptu kopiowania. Po chwili Joomla będzie na naszym serwerze. Teraz musimy ją rozpakować. Może to zrobić na dwa sposoby – najszybsze jest użycie specjalnych komend serwera (biblioteki systemowej w PHP, która nie zawsze będzie dostępna).

Drugą opcją jest użycie bardziej ogólnego skryptu PHP. W tym celu tworzymy nowy plik – robimy to na naszym komputerze, a po zakończonej edycji zapisujemy i kopiujemy na serwer (F7). Aby utworzyć nowy plik w Total Commanderze (jak już wspomniałem – w oknie naszego komputera, a nie na serwerze), klikamy SZHIFT + F4 i podajemy nową nazwę (nie zapomnij tego, bo edytujesz jakiś plik, który zaznaczyłeś – nazwijmy sobie go unzip.php) – nazwijmy go np. unzip.php. Otworzy nam się plik w który wpisujemy:

<?php
system("unzip -o joomla.zip");
?>

lub (alternatywnie, ale znacznie dłużej działa)

	<?php
 
	$zip = new ZipArchive;
	$res = $zip->open('joomla.zip');
	if ($res === TRUE) {
	echo 'ok';
	$zip->extractTo('.');
	$zip->close();
	} else {
	echo 'niepowodzenie, kod błędu:' . $res;
	}
 
	?>

Klikamy zapisz, zaznaczamy plik i kopiujemy (F7) na serwer (do katalogu /strony/nasza strona). Aby uruchomić skrypt wchodzimy na naszą stronę (domenę dostawcy – najczęściej otrzymamy domenę w stylu: nazwa_konta (kropka) nazwa_serwera – w home.pl na przykład będzie to nazwa.home.pl. Oczywiście http:// mojanazwa.home.pl / strony / unzip.php. Powinniśmy w ten sposób uruchomić skrypt.

Sprawdźmy jeszcze czy wszystko się skopiowało – wchodzimy w Total Commanderze na nasz serwer i naciskamy odśwież (zielone 2 strzałki po lewej na górze). W naszym katalogu powinny pojawić się pliki. Możemy jeszcze sprawdzić to wpisując w przeglądarkę znowu: http: // mojanazwa.dostawca / strony / mojastrona. Powinien pojawić się instalator. Zanim przejdziemy dalej usuńmy skrypt unzip.php.

Jeżeli wykupiliśmy domenę to powinniśmy teraz podpiąć ją pod naszą stronę. W tym celu logujemy się na stronie firmy hostingowej (o ile tam trzymamy również domenę – w innym wypadku trzeba się troszkę bardziej nagimnastykować) i wskazujemy w opcjach domeny przekierowanie na podkatalog, czyli / strony / naszastrona. Odczekajmy chwilkę (zależy to od ustawień usługodawcy) i spróbujmy teraz wejść na naszą stronę poprzez zakupioną domenę.Zanim przejdziemy dalej powinniśmy w każdym katalogu na serwerze, który nie zawiera plików index.php, albo index.html umieścić takowy. Zwiększa to bezpieczeństwo, gdyż takie katalogi nie są listowane w czasie przeglądania. Inaczej – po wpisaniu adresu do katalogu nie otrzymujemy listy plików, a ładuje się strona z pliku index.php lub index.html. Joomla proponuje białą stronę. Utwórzmy sobie taką i umieśćmy w katalogu głównym naszego serwera (plik nazwijmy index.html):

<html>
<body bgcolor="#FFFFFF">
</body>
</html>

Po tych zabiegach możemy rozpocząć instalację Joomla. Nie jest ona skomplikowana i powinna przebiec gładko. Pierwsze 3 kroki to informacje techniczne (sprawdzenie serwera na którym stawiamy stronę). Kolejnym jest konfiguracja bazy. Jeżeli coś wpiszemy nieprawidłowo nie przejdziemy do kolejnego kroku – Joomla nie będzie w stanie się połączyć z serwerem i zawróci nas byśmy poprawili dane. Większość pól jest dokładnie opisana. Będzie nam potrzebna nazwa bazy danych MySQL, którą stworzyliśmy i hasło do niej. Jeżeli nie spisaliśmy, bądź nie zapamiętaliśmy tego to zwykle możemy to sprawdzić z panelu administratora naszego dostawcy hostingu. Zajmę się więc tylko ewentualnymi wątpliwościami:

  • Nazwa użytkownika – podany przykład root dotyczy przede wszystkim strony, którą tworzymy na lokalnym komputerze – postawiliśmy sobie serwer Apache i sami prowadzimy hosting. W pozostałych przypadkach będzie to najczęściej nazwa naszego konta, czyli login do bazy danych (w home.pl jest on na przykład identyczny jak nazwa bazy)
  • Przedrostek dla tabel baz danych – jak sama nazwa wskazuje każda tabela posiada wpisany tutaj przedrostek. Opcja ta przydaje się w szczególności jeżeli posiadamy już jakieś strony w bazie lub planujemy instalacje kilku stron na jednej bazie danych. Zwykle nie musimy się nią przejmować.

Jeżeli poprawnie wypełniliśmy formularz to przechodzimy dalej. Kolejny etap to konfiguracja FTP, którym się przejmować nie musimy. Po kliknięciu dalej zostaniemy przeniesieni do głównej konfiguracji naszej witryny. Podajemy tutaj nazwę, która będzie widoczna na belce tytułowej przeglądarki, login i hasło do naszej witryny oraz ewentualny opis oraz słowa kluczowe (po rozwinięciu ustawień rozszerzonych tuż pod nazwą). To ostatnie służy przede wszystkim wyszukiwarkom.

Opis to opis, który zostanie wyświetlony dla osób, które znajdą naszą stronę za ich pośrednictwem, a słowa kluczowe definiują zawartość naszej witryny i powinny być zgodne. Słowa kluczowe wywierają dużą rolę w pozycjonowaniu strony, czyli w tym jak wysoko nasza strona będzie na liście kiedy użytkownik wyszukiwarki wpisze daną frazę. Pozycjonowanie to temat rzeka, więc nie będę się rozpisywał. Grunt żeby słowa kluczowe były zgodne z tym co oferuje witryna i nie było ich zbyt wiele – każde z nich oddzielamy przecinkami. Te pola możemy również wypełnić później w panelu, dlatego są one „ukryte”.

Drugą istotną rzeczą jest login. Joomla proponuje standardowy admin co nie jest złe, ale zmniejsza nieco bezpieczeństwo – lepiej będzie jeżeli podamy własną nazwę użytkownika. Na samym dole mamy możliwość dodania do naszej witryny danych przykładowych. Może być to wprawdzie przydatne dla laika, ale późniejsze usunięcie ich zajmuje sporo czasu.

Po wypełnieniu danych zostaje ostani etap instalacji, czyli usunięcie katalogu z instalatorem. Jeżeli z jakiś powodów (np. braku uprawnień) nie zrobi się to automatycznie po naciśnięciu przycisku Usuń katalog instalacyjny, musimy zrobić to ręcznie. Wchodzimy poprzez FTP do katalogu naszej strony, zaznaczamy katalog installation i naciskamy DELETE na klawiaturze. W przypadku wielu operacji z Total Commanderem, możemy zaznaczyć w wyskakującym okienku praca w tle, przez co będziemy mogli przeglądać i działać na innych plikach, a w tym samym czasie będzie się wykonywało np. usuwanie. Alterantywnie możemy też użyć skryptu, który działa oczywiście szybciej.

<?php
system ("rm -r installation");
?>

Budowanie strony

Właśnie postawiliśmy stronę internetową, choć jak na razie jest pusta. Logujemy się na zaplecze strony poprzez link http://naszastrona.domena/administrator. Podajemy login i hasło, które utworzyliśmy w ostatnim etapie konfiguracji strony. Dodajemy zawartość:

  • blokowanie dostępu do strony – jeżeli chcemy możemy w pierwszym etapie zablokować dostęp do strony osobą 3-cim. Nowa strona raczej nie będzie przez nikogo znana, a nam to troszkę utrudni podgląd prac – będziemy musieli logować się na witrynę. Opcja ta przydaje się w szczególności w późniejszym czasie, kiedy nasza witryna jest znana, a my chcemy ją mocno przebudować. Wtedy najczęściej nie chcemy pokazywać naszych eksperymentów całemu światu.  Ustawimy to w menu Site / Control Panel / Global Configuration. Włączamy opcje Site Offline na Yes i klikamy znaczek dyskietki po prawej stronie – Save & Close, czyli Zapisz i Zamknij. Aby z powrotem przywrócić witrynę dla wszystkich, zmieniamy tą opcję na No.
  • Instalacja i wybór języka polskiego – „Polacy nie gęsi… ” pobieramy ze strony Polskiego Centrum Joomla pliki do wersji, którą posiadamy (również ten do edytora). Rozpakowujemy pakiet Joomla – będą dwa spakowane pliki .zip – admin.zip i site.zip (to są nasze tłumaczenia). Wchodzimy w menu Extensions / Extension Manager. Pod Upload Package File klikamy na przycisk i wybieramy po kolei wszystkie pliki, które ściągnęliśmy – admin.zip, site.zip i ten od edytora. Następnie w menu Extensions / Language Manager w zakładkach Installed – Site i Installef – Administrator, klikamy na szarą gwiazdkę przy języku Polish. W ten sposób ustawiliśmy domyślny język zaplecza i wytryny na polski.
  • Szablon graficzny – szata naszego serwisu. W Internecie istnieją tysiące różnych grafik – jedne darmowe, inne płatne. Większość darmowych szablonów wymaga od nas wyświetlenia jakiejś drobnej reklamy tekstowej. Płatne szablony kosztują w okolicach 20 euro. Wpisz w google joomla templates lub szablony joomla. Wybieraj te, które są przystosowane do pracy na najnowszej wersji. Pobieramy te, które nam się podobają. Wybieramy z górnego menu w panelu admistracyjnym naszej strony Roszerzenia / Instalacje i wybieramy z komputera plik, który chcemy zainstalować. Jeżeli podczas instalacji wystąpią problemy to prawdopodobnie jest on spakowany więcej niż raz. Musimy go przedtem rozpakować. Po poprawnej instalacji pojawi się na liście szablonów w menu Rozszerzenie / Szablony – zaznaczamy „domyślnie” (gwiazdka) i wchodzimy na naszą stronę. Powinna mieć nową szatę. Jeżeli chcemy możemy zainstalować kilka szablonów – widocznym będzie zawsze ten, który ma zaznaczone domyślnie. Niektóre szablony wymagają dodatkowej konfiguracji, którą dokonamy po naciśnięciu na nazwę szablonu.
  • Kategorie i podkategorie – kategorie tworzymy w menu Artykuły / Kategorie – naciskamy Utwórz i wpisujemy tytuł. Każdy artykuł musi należeć do jakiejś kategorii. Wprowadzenie takiego podziału ma na celu jaśniejsze określenie tematyki serwisu. Każda kategoria może posiadać dowolną ilość podkategorii – podobnie każda podkategoria. Aby utworzyć podkategorie wybieramy podczas jej tworzenia pozycję nadrzędną – z rozwijanej listy. Kategorie przydają się również podczas tworzenia elementów menu po naciśnięciu których strona może wyświetlić użytkownikowi listę, bądź przegląd (wstępy) artykułów z określonej kategorii.
  • Tworzenie menu – każda strona posiada jakieś menu, które służą do nawigacji po niej. W zależności od wybranego szablonu mamy różne rodzaje menu – menu górne, boczne czy to umieszczone zupełnie na samej górze lub dole strony. Pozycjonowaniem menu na stronie zajmiemy się później. Najpierw musimy je stworzyć. W tym celu wchodzimy do Menu / Projektant Menu i naciskamy Utwórz. Podajemy tytuł, który będzie wyświetlany przez niektóre rodzaje menu nad / obok pozycji (możemy to później wyłączyć) i typ menu. Typ menu to systemowa nazwa naszego menu i nie ma bezpośrednio wpływu na  to co widzi użytkownik. Przyjęło się nazywać menu górne topmenu, a boczne – mainmenu. Tego się trzymajmy, gdyż niektóre szablony graficzne korzystają z tych nazw.
  • Pozycje menu – po utworzeniu menu wyświetli się ono na liście Menu / Projektant Menu. Aby dodać do niego poszczególne elementy klikamy na jego nazwę i w otwartym Projektancie Pozycji naciskamy Utwórz. W pierwszej kolejności wpisujemy Tytuł menu. Tytuł ma znowu znaczenie systemowe i powienien być unikalny dla każdej pozycji. Określamy tuta także pozycję macierzystą, czyli podobnie jak w przypadku kategorii i podkategorii – podelement naszej pozycji. Są to często elementy dostępne w rozwijanym menu górnym lub bocznym. Mając wypełnione te pola określamy co ma się pojawić po naciśnięciu elementu. Przy polu typ pozycji menu naciskamy wybierz. Rozwinie nam się lista z której możemy wybrać między innymi (w dziale Artykuły): pojedynczy artykuł (jak narazie nie dodaliśmy żadnego), listę kategorii, listę artykułów, bądź przegląd artykułów w kategorii. Wybierając przegląd określamy, że mają się wyświetlić wstępy do artykułów z danej kategorii. Po każdym wstępie pojawi się przycisk „czytaj więcej”, który użytkownik może kliknąć, aby zobaczyć całą publikację. Z innych przydatnych linków mamy jeszcze łącze zewnętrzne, czyli link do innej strony, możliwość wyświetlenia panelu użytkownika czy też wyników wyszukiwania. Wybieramy „Kategoria – przegląd artykułów”. Wrócimy do projektanta menu. Po prawej stronie wskazujemy teraz kategorie, z której artykuły mają nam się wyświetlić (np. czy artykuły mają się pojawić od najnowszych do najstarszych, czy też posortowane według tytułu). Możemy tutaj również zdefiniować inne ustawienia, ale większość z nich ustawimy globalnie później. Po zakończeniu naciskamy Zapisz i dodajemy kolejne pozycje.
  • Umieszczanie menu i innych elementów na stronie – wprawdzie utworzyliśmy menu, ale nie jest ono jeszcze widoczne na naszej witrynie. Każdy element tworzący naszą witrynę, nosi w Joomla nazwę modułu i posiada przypisaną pewną pozycję na stronie (góra, dół, lewo, prawo itp.). Musimy więc dodać moduł menu do naszej strony i określić dla niego pożądaną pozycję. Wybieramy Rozszerzenia / Moduły i naciskamy Utwórz. Jak widzimy możemy teraz dodać różne elementy do naszej strony – np. wyszukiwarkę czy tzw. ścieżkę powrotu – link, który pojawia się nad artykułem i umożliwia szybki powrót do kategorii nadrzędnej. Nas w tym momencie interesuje menu, więc klikamy na Menu. Wpisujemy tytuł, który zobaczy użytkownik o ile zaznaczymy pod spodem pokaż tytuł na tak (domyślnie). W przypadku menu górnego często jest to nie pożądane, więc w takim wypadku zaznaczamy nie. Po prawej stronie wybieramy menu, którego elementy chcemy wyświetlić. Wybieramy to które stworzyliśmy. Ostatnią rzeczą jaką zrobimy jest tzw. pozycja, czyli określenie w którym miejscu nasz moduł menu ma się pojawić na stronie – klikamy. Z wyświetlonego menu wybieramy po prawej stronie szablon nasz szablon graficzny, który zainstalowaliśmy. W ten sposób otrzymamy listę pozycji obsługiwanych przez dany szablon. Wybieramy stosowną pozycję np. atomic-topmenu dla menu górnego. Czasami będziemy musieli chwile poeksperymentować, aby umieścić dany moduł tam gdzie chcemy. Po zakończeniu naciskamy na Zapisz i Zamknij oraz sprawdzamy efekt na naszej stronie. Dodajmy jeżeli chcemy także inne moduły – na przykład wspomnianą wyszukiwarkę czy ścieżkę powrotu. Robi się to tak samo.
  • Dodanie artykułów – Najważniejszą rzeczą na naszej stronie są artykuły. Aby dodać jakąś treść do naszej strony wybieramy Artykuły / Utwórz artykuł. Podajemy tutaj tytuł i kategorie do jakiej dany artykuł należy. Po prawej stronie w zakładce – opcje metadanych wpisujemy streszczenie i słowa kluczowe (poprzedzone przecinkiem). Są to informacje dla wyszukiwarki i warto je wypełnić – opis pojawi się w wynikach wyszukiwania, a słowa pomagają określić wyszukiwarkom tematyke naszego artykułu. Na samym dole wpisujemy treść naszego artykułu. Edytor nie jest skomplikowany, więc nie będę się rozpisywał na jego temat. Określamy w nim styl danego tekstu – tytuły główne oznaczamy Heading 1,2,3,4 itp. – w ten sposób będą one często większe lub inaczej sformatowane od reszty tekstu.. sam tekst zaś piszemy jako Paragraph. Na dole edytora mamy 2 ciekawe przyciski – Więcej i Podziel Stronę. Pierwsze służy do określenia w którym momencie ma się zakończyć wprowadzenie do artykułu – inaczej do tego momentu będzie wyświetlany artykuł jeżeli wybraliśmy sposób prezentacji artykułów jako przegląd. To właśnie zrobiliśmy tworząc menu. Jeżeli nie określimy w którym momencie skończy się wstęp – zawsze będzie wyświetlany cały artykuł co oczywiście nie jest zawsze porządane jeżeli chcemy użytkownikami zaprezentować na głównej stronie tylko wstępy do właściwych artykułów. Drugą rzeczą – Podział Strony – umożliwi nam rozbicie artykułu na rozdziały. Istotne jest to w przypadku długich artykułów – na górze artykułu utworzy się spis treści, dzięki któremy zwiedzający będzie mógł łatwiej nawigować po naszej publikacji. Po zakończeniu pisania klikamy Zapisz. Jeżeli przyporządkowaliśmy artykuł do kategorii wyświetlanej w menu, możemy sprawdzić efekt naszego pisania na stronie naszego serwisu.
  • Konfiguracja – w menu Artykuły na górze po prawej stronie mamy przycisk Opcje – klikamy go. Pojawi się lista różnych ustawień, dotyczących większości wyświetlanych elementów serwisu. W zakładce artykuły możemy między innymi ukryć ikony, które pojawiają się na górze tekstu, czy też autora i datę publikacji. Działy kategoria i kategoria określają sposoby wyświetlania listy kategorii i samej kategorii – jeżeli np. w menu wybierzemy taki sposób wyświetlania (zamiast przeglądu) lub klikniemy na kategorie widoczną w ścieżce powrotu. Menu przegląd / przegląd wyróżnionych pozwala nam określić ile wstępów do artykułów ma zostać wyświetlonych po wybraniu np. naszego menu – ile będzie na samej górze, ile w kolumnach i ile kolumn. Także sposób porządkowania tego przeglądu – w poprzek (od lewej do prawej) lub w dół (od góry do dołu). Raczej wybierzemy opcję w poprzek. Na koniec edycji naciskamy Zapisz. Większość elementów tych ustawień możemy skonfigurować oddzielnie dla różnych pozycji menu  – to co tutaj robimy to są ustawienia globalne, czyli domyślne. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak by po wybraniu jednej pozycji menu. wyświetlał się przegląd artykułów w 3-ch kolumnach, a w innej układ 1 kolumnowy. To wszystko definiujemy przy tworzeniu menu w ustawieniach po prawej stronie.
  • Dodatki – każda strona może zawierać dodatkowe elementy udostępniane przez osoby trzecie. Wiele z nich jest darmowych i dostępnych na głównej stronie internetowej Joomla w menu Extensions. Wszystkie dodatki instalujemy identycznie jak robiliśmy to z szablonami graficznymi – poprzez Rozszerzenia / Instalacje. Po instalacji dodatku będzie on widoczny w menu Rozszerzenia / Dodatki – tam możemy go uaktywnić i skonfigurować (niektóre) – wystarczy na niego kliknąć i po prawej stronie uzupełnić stosowne pola oraz zaznaczyć ikonkę w tabeli Włączony – na liście koło nazwy dodatku, aby go uaktywnić, bądź odwrotnie. W ogólności wyróżniamy trzy rodzaje dodatków – komponenty, moduły i pluginy. Moduły są to elementy wyświetlane na stronie w danej pozycji. Po instalacji dodajemy moduł identycznie jak to robiliśmy z menu – wchodzimy w Rozszerzenia / Moduły i klikamy Utwórz. Na liście powinien się znaleźć zainstalowany moduł, który możemy teraz umieścić na stronie – ustawiamy pozycję i konfigurujemy. Drugim rodzajem są komponenty. Są to w pewnym sensie samodzielne aplikacje, które służą albo do szerszej konfiguracji modułów, albo są wyświetlane na naszej stronie. Mogą modyfikować nasze artykuły lub np. umieszczać coś pod nimi. Dodanie komponentu zaowocuje umieszczeniem go na liście Komponenty. Tam możemy go również skonfigurować. Komponenty często są dostępne za pośrednictwem menu – dodając nową pozycję menu możemy w typie menu wybrać dany komponent. Przykładem komponentu może być sklep VirtueMart lub zintegrowane forum, system komentarzy do artykułów, albo galeria zdjęć. Do konkretnych komponentów często doinstalujemy moduły, które np. pozwalają pokazać listę na naszej głównej witrynie ostatnio dodanych postów na forum lub ostatnio dodane zdjęcia. Ostatnim możliwym typem dodatków są tzw. pluginy. Pluginy zwiększają możliwości naszej strony podczas pisania artykułów – dodajemy je ręcznie pisząc specjalny kod umieszczony między znakami { i } podczas pisania artykułu. Joomla standardowo posiada zestaw pluginów, których lista jest dostępna na stronie dokumentacji. Przykładem pluginu może być polecenie loadposition, które umożliwia umieszczenie dowolnego modułu w treści artykułu.
  • Reklamy – dodanie reklamy umożliwia nam dodatkowe zarobienie na serwisie, bądź chociażby zwrot kosztów zakupionego serwera. Oczywiście podstawą jest tutaj nie sama reklama, a wartość merytoryczna naszej strony. Aby dodać jakąkolwiek reklamę najpierw musimy zarejestrować się na stronie odpowiedniego reklamodawcy. W zależności od oferty, otrzymujemy pieniądze za kliknięcie w reklamę, bądź prowizję od sprzedaży. Przykładowym programem, który mogę polecić ze względu na bardzo przyzwoite zarobki jest księgarnia Złote Myśli – dokonajmy teraz rejestracji. Logujemy się na stronę (na dole strony jest link do programu partnerskiego). W dziale produkty znajdziemy książki, które możemy reklamować. Wybieramy jakąś – zapiszmy sobie grafikę książki gdzieś na dysku i skopiujmy ją na serwer do katalogu images. Następnie w Joomla wchodzimy w menu Artykuły / Media i wczytujemy grafikę do katalogu (możemy to również zrobić ręcznie poprzez FTP – wrzucamy ją do katalogu Images. Mając przygotowaną książkę i nasz link partnerski możemy przystąpić do dodania jej na przykład po prawej lub lewej stronie naszej witryny. W tym celu wchodzimy w Rozszerzenia / Moduły i tworzymy nowy moduł. Z listy wybieramy „własny HTML”. Na górze wpisujemy dowolny tytuł (możemy odznaczyć, by się nie wyświetlał na stronie) i określamy pozycję modułu. Na samym dole możemy wpisać tekst – dodajemy grafikę (na samym dole naciskamy Grafika), wybieramy naszą książkę i naciskamy wstaw. Następnie klikamy na obraz, który się pojawi – powinien podświetlić się na niebiesko. Możemy go teraz wyśrodkować i dodać link do obrazka. Aby dodać link wybieramy znaczek łańcucha – pojawi nam się okno w którym podajemy adres naszej strony partnerskiej. Dodatkowo możemy zdefiniować czy strona ma się wyświetlić zamiast naszej witryny (domyślnie) czy np. w nowym oknie (w menu target wybieramy „open link in a new Window”). Zapisujemy tak stworzoną stronę i uaktywniamy ją w menu modułów (o ile już nie jest aktywna – na liście obok nazwy modułu).

Co dalej?

Joomla jest bogatym systemem tworzonym przez wiele lat i nie sposób wymienić jej wszystkich możliwości w jednym – nawet obszernym artykule. Potęga tego systemu tkwi zresztą nie tyle w samym nim co w bardzo bogatej liczbie dodatków dostępnych często za darmo, albo za rozsądne pieniądze. Możemy zbudować przy ich użyciu sklep, forum czy nawet postawić serwer monitorujący gry. Możesz się o tym przekonać przeglądając katalog Joomla i oglądając strony prezentujące poszczególne dodatki. Niektóre wymagają większej lub mniejszej wiedzy technicznej, ale większość konfiguruje się z poziomu samej Joomli.