Błąd SQL przy próbie instalacji w Joomla 1.5

seohost

W ramach pewnego projektu, miałem zamiar postawić dzisiaj nową instalację systemu Joomla 1.5. Stworzyłem na nim już kilkadziesiąt stron i nigdy nie spotkałem się z większymi problemami z działaniem samego systemu (nie uwzględniam wtyczek). Standardowo skopiowałem, rozpakowałem pliki na serwerze i uruchomiłem instalator. Wszystko szło gładko, wybrałem bazę danych, klikam dalej i nagle na kilka linijek wyskakuje mi błąd: You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax (…). Po 15 minutach walki z serwerem i bazami danych zwątpiłem. Problem nie mógł istnieć bezpośrednio po stronie Joomla, bo przecież nigdy dotąd nie występował. Po użyciu Google sprawa stała się jasna, a rozwiązanie na szczęście dosyć proste. Problemem okazała się nowsza wersja mysql-a w której zmodyfikowano zapytanie wskazujące na używany silnik przechowujący dane na dysku.

Aby poprawnie przejść etap instalacji musimy zmienić wszystkie wpisy w zapytaniu SQL, w pliku installation/sql/mysql/joomla.sql z

TYPE=MyISAM oraz TYPE = MyISAM

na

ENGINE=MyISAM oraz ENGINE = MyISAM

Niestety problem może pojawić się również później – przy próbie instalacji także wtyczek, które używają wycofanego zapisu.