Szybkie ładowanie strony w WordPress

Strony oparte o WordPress potrafią ładować się długo. Wpływ na to ma wiele czynników, ale najczęstszym powodem jest przeładowanie strony dodatkami, które uruchamiają się przy każdym otwieraniu strony. Mówiąc o dodatkach chodzi mi głównie o dodatkowe skrypty i style. Szybkie ładowanie strony w WordPress można uzyskać wyłączając dodatki, zmniejszając ilość połączeń potrzebnych do pobrania danych i umieszczając skrypty w stopce strony.

Wtyczka WP-Optimize

seohost

Bardzo dobra darmowa wtyczka, które tworzy wersję statyczną naszej witryny (część danych jest już załadowana), łączy pliki i tym samym mocno przyspiesza ładowanie strony w WordPress. Korzystając z podobnego narzędzia musimy pamiętać, że to co widzi użytkownik nie zawsze będzie aktualne i czasami trzeba ręcznie wygenerować nowe pliki cache. Ponadto mogą występować problemy ze skryptami i innymi dynamicznymi dodatkami. Mimo wszystko uważam, że warto spróbować, gdyż weryfikacja i ewentualne ponowne wygenerowanie strony nie sprawia większych problemów, a korzyści z szybszego ładowania witryny są odczuwalne.

Włączanie cache i kompresja Gzip

Wchodzimy do menu Cache, zaznaczamy Enable page caching, a następnie naciskamy Save changes, aby zapisać wprowadzone zmiany. Od tej pory cache będzie się generował automatycznie. Możemy również usunąć cache przyciskiem Purge cache co przyda się, gdy na stronie zajdą zmiany, których nie rozpozna wtyczka. Taki efekt wywołują u mnie przekierowania – dostępne są obie wersje strony.

włączenie cache do szybkiego ładowania strony
włączanie Cache

Jeżeli chcemy teraz utworzyć Cache, wchodzimy w zakładkę Preload i naciskamy Run now. Spowoduje to wygenerowanie wszystkich stron od nowa. Proces potrwa chwilę, ale dzięki temu pierwszy użytkownik otrzyma już przyspieszoną stronę. W innym przypadku pierwsze wejście wywoła generowanie cache dla strony.

Kompresja Gzip, którą ustawiamy w kolejnym tabulatorze ma na celu zmniejszenie wielkości wysyłanej strony do przeglądarki użytkownika.

generowanie cache do szybkiego ładowania strony
kompresja gzip

Łączenie plików

Minify to skrypt, którego celem zmniejszenie rozmiaru plików JavaScript i CSS. Wpływa to na ilość połączeń z naszą stroną, ale niestety nie zawsze działa ze wszystkimi dodatkami. HTML i CSS odpowiada za wygląd strony i tutaj raczej nie powinno być problemów, więc możemy to uaktywnić. W przypadku plików JavaScript może być różnie – ja osobiście musiałem to wyłączyć, gdyż nie wszystko ładowało się prawidłowo (z kodem JavaScript jest tak, że awaria jednego skryptu może spowodować problem u wszystkich i nie zawsze jest to widoczne na pierwszy rzut oka).

zmniejszanie rozmiarów obrazków

Zmniejszenie obrazków

Ostatni element, który ustawiamy, aby uzyskać lepszą szybkość ładowania strony w WordPress są obrazki. Wp-Optimize może je hurtowo zmniejszyć bez wyraźnej straty jakości. Działa to bardzo fajnie i w miarę szybko, a ponadto nie tracimy oryginalnych zdjęć, gdyż są one zapisywane.

kompresja obrazków

Powrót do oryginału można uzyskać z poziomu Biblioteki Mediów, albo klikając Show advanced options. Standardowo backup jest czyszczony po 50 dniach. Możemy tą opcję wyłączyć (opcja Backup original images), zmienić czas automatycznego usuwania i przywrócić oryginalne obrazki (Restore all compressed images). Dane EXIF to informacje przypisane do obrazu, które zawierają na przykład datę zrobienia zdjęcia czy model aparatu – jeżeli bardzo chcemy to możemy je zachować, ale standardowo są one usuwane przy zmniejszaniu rozmiaru.

dodatkowe ustawienia