Aktualny kierunek – programowanie

Witam, w ostatnim tygodniu intensywnie pracowałem nad powrotem do pisania artykułów. Z racji tego, że strona była niedostępna przez dłuższy czas, Google zakopał ją i aktualnie stopniowo odkrywa ponownie. Jak informowałem ostatnio, zamierzam się skupić na tym co aktualnie mnie kręci i w czym mam największe doświadczenie.

Na ten moment powstała seria związana z budową serwisu Lotto opartą na WordPress. Nie korzystamy przy tym z zewnętrznych wtyczek, a zamiast tego tworzymy własne przy okazji poznając algorytmy i zdobywając wiedzę z zakresu pobierania danych ze stron (tzw. web scrapping) i np. SQL-a. Na dzień dzisiejszy seria wymaga uzupełnienia i postawienia pełnoprawnego serwisu, który prawdopodobnie wystawię po zakończeniu na aukcji od 1 zł.

Na które artykuły warto zwrócić uwagę

Dla laików

Dla ambitnych

Planuję też kolejne artykuły

  • Podstawy PHP, HTML, Java Script, Python czy już nieco zapomniany Perl – może na przykładzie jakiś projektów.
  • jQuery – znienawidzona przez społeczność, pokochana przeze mnie biblioteka JavaScript (jedna z kilku). Jak pisałem artykuł o webscrappingu to cały czas miałem z tyłu głowy, że przecież w jQuery zajęłoby to kilka linijek…, ale to jednak Java Script.
  • Obsługa Allegro przez API – mam w tym zakresie bardzo duże doświadczenie (w zasadzie znam to API na pamięć)
  • Obsługa Chat GPT na różnych silnikach. Tutaj korzystałem do tej pory z Pythona, ale napisanie kodu pod PHP nie powinno być bardzo skomplikowane. Może jakiś automacik do pisania artykułów, albo chat. Oczywiście automatu bym raczej nie wdrażał na tej stronie.
  • Analiza danych w języku R – chciałbym sobie odświeżyć ten ciekawy język, pokażę też skąd brać fajne dane do analiz
  • Programowanie w VBA – tutaj też – dawno temu sporo w nim pisałem, ale z przyjemnością sobie powtórzę wiedzę.
  • Może jakiś retro projekt we wspaniałym Basic na Atari / Commodore.. od tego zaczynałem programowanie,.. a może taki Asembler.. albo Turbo Pascal i też coś retro, albo Delphi… fajne czasy.
  • Bardzo chciałbym dokończyć serię artykułów o Blenderze, ale mojego kompa oddałem jakiś czas temu i zakup nowego dla 3D aktualnie mi nie grozi (nie mam kasy). Na Blendera poświęciłem sporo czasu i mogę powiedzieć jedno – jak Wam nie wychodzi (wydaje się, że to nie dla Was) to próbujcie, próbujcie.. u mnie zaskoczyło w ciągu chwili po kilku miesiącach ćwiczeń.
  • i.. jeszcze Unity na którym stworzyłem swoją pierwszą grę 3D i zyskałem całkiem sporo nowych siwych włosów próbując ogarnąć obiekty uciekające w przestrzeń. Zresztą logika tworzenia gier to bardzo ciekawy temat.

Pomysłów mam sporo, a czas nie jest z gumy, więc jak interesuje Cię któryś z tematów to zapraszam do kontaktu, a najlepiej dodania komentarza. Na pewno go nie zignoruję.. choć ostatnio wywaliłem wszystkie kilkaset komentarzy przy okazji zmiany layoutu, bo przedzieranie się przez spam było upierdliwe.